Вберегтися від грипу, або Що рекомендує сумський інфекціоніст

0

Сезон захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції зазвичай починається у жовтні та триває до травня. Саме у цей період значно зростає ризик заразитися. У Сумській області кількість захворілих станом на 2 листопада сягає 4 тисячі 182 особи, серед яких 2 тисячі 763 дитини.

Вберегтися від грипу або Що рекомендує сумський інфекціоніст

Вберегтися від грипу або Що рекомендує сумський інфекціоніст

Журналісти сайту “Трибуна” поговорили з головним інфекціоністом Сумщини Іриною Троцькою про захворювання грипом, його відмінності від застуди, міфи навколо гострих респіраторних інфекцій, порівняли користь від щеплень, вітамінізації і загартовування та визначили основні методи профілактики.

Фактори захворювання грипом

З першими днями зниження температури дійсно росте захворюваність на грип. У Північній півкулі це відбувається восени, зазвичай сезонний підйом захворюваності співпадає з 40-42 тижнем року. Це можна пояснити тим, що зі зниженням температури на вулиці та відсутністю опалення в будинках (сезон захворювань починається у першій половині жовтня, а опалення – у другій) ослаблюється імунітет людини, вона стає більш чутливою до вірусних захворювань, серед яких домінують грип, парагрип та аденовірусні інфекції.

Окрім цього, з початку осені поновлюються навчання в школах, а діти є основним динамітом, який потім слугує вибуховим матеріалом для наступної епідемії. Школярі, які повернулися з літніх канікул знову створюють дитячі колективи, де в закритих приміщеннях (школах, дитячих садочках) передаються віруси.

Восени люди частіше знаходяться в закритих приміщеннях, частіше користуються громадським транспортом, де гарно передається інфекція.

Існує міф, що при мінусовій температурі менше хворіють. Сезонний підйом захворюваності починається у жовтні-листопаді, а пік захворюваності (початок епідемії) зазвичай припадає на другу половину січня, коли вже явно не “плюсова” температура. Часто найхолодніші дні року супроводжуються початком епідемії грипу. Протягом кількох років ми помічаємо основний епідемічний підйом у січні. Друга хвиля може бути у березні.

Також одним із факторів є, так званий, “простудний фактор”. У теплі треба тримати ноги та голову, на якій багато рецепторів, при їх охолодженні знижується стійкість організму до вірусів.

Основні відмінності грипу від застуди

Це питання у більшій мірі стосується лікарів. Важливо просто зазначити, що якщо у людини більше виражений інтоксикаційний синдром – головна біль, висока температура, ломота в тілі, загальне недомагання, нудота, – і цей синдром переважає над катаральними проявами – нежитю, першінням в горлі, сльозотечею, – то ми будемо говорити, що це грип.

Але це все відносно. Для звичайного пацієнта це не важливо, адже будь-яка інфекція є заразною, і якщо захворів, то краще сиди, або навіть лежи вдома.

Загартовування організму vs Щеплення vs Вітамінізація

Загартовувати організм потрібно. Це не міф. Але робити це потрібно поступово та заздалегідь. Починати загартовуватися у жовтні – погана ідея. Важливо почати робити це з кінця весни, а всі літні місяці використати для того, щоб організм звикав до зниження температури. Загартовувальні процедури мають виконуватися за рекомендацією лікаря та під його наглядом.

Грип – одне із захворювань, яким цивілізоване суспільство навчилося керувати.

Є вакцини проти грипу. Вони з’являються щорічно. Та вакцина, яка є рекомендованою до використання, містить актуальний штам вірусів.

А в сучасних вакцинах містяться антигени вірусу грипу А (Н1N1) “Мічиган”, – це вірус, який зайшов до нашої країни минулого року, тож трішки імунітету від нього ми маємо. Також у вакцинах міститься минулорічний антиген вірусу А (H3N2) “Гонконг”. На жаль, від цього грипу у нашому регіоні минулого року зареєстровано три смерті. Також ще є антиген вірусу грипу “Брісбен”.

Узагалі щеплення – це дуже хороший захист і профілактика. Процедура вакцинації легка, хоча саму вакцину держава не надає безкоштовно. Її потрібно купувати за особисті кошти. Зараз у аптеках є достатня кількість вакцини, можна навіть замовити. Перед покупкою людина має обстежитися у лікаря, якщо не буде протипоказів, то лікар видасть рецепт, за яким можна буде придбати вакцину. Коштує вона від 130 до 250 гривень.

Існує міф про вакцинацію, що ти прищепишся від грипу, але все одно під час епідемії ним захворієш. Це неправда, адже якщо ти прищепився від грипу, від нього ти вже застрахований. Можна захворіти будь-якою іншою респіраторною вірусною інфекцією, але не грипом.

Щодо вітамінізації, то я вважаю, основний запас вітамінів знаходиться у їжі. На вітаміни, що в аптеках, дуже сподіватися не варто. Зазвичай, коли ми говоримо про прийом вітамінів, то я як лікар призначаю їх лише в лікувальних дозах, якщо є гіповітаміноз.

Зараз за вікном осінь, а отже є достатньо необхідних сезонних фруктів та овочей – їжа зараз вітамінізована. В принципі, раціональне та збалансоване харчування є профілактикою будь-якого захворювання, але сподіватися на те, що звичайними вітамінами ми захистимося від грипу, не можна.

ТОП-8 методів профілактики

Усе таки на перше місце ми виносимо щеплення.

Далі йде повітряний метод – потрібно уникати контакту з хворими.

Третій метод – гігієнічний. Потрібно максимально часто мити руки, робити вологе прибирання. Існує міф, що грип зазвичай передається повітряно-крапельним шляхом. У більшій мірі, під час епідемії, грип передається, коли вірус потрапляє на слизову оболочку очей чи в ротову порожнину.

Наступний – народний метод, потрібно згадувати бабусині рецепти, в яких є мед, калина, редька, цибуля, часник. Говорити потрібно про це в тому контексті, що звичайно ж, грип – не ваміпр, і часнику він не боїться. Проте він гарно зміцнює нашу імунну систему.

Важливе місце займає і гастрономічний метод. Портібно харчуватимся здоровою їжею. У період епідемії оптимальною є рослинна їжа та молочні продукти. М’ясо має бути не жирним. Корисними будуть кисло-молочні суміші, квашена капуста, Омега-3 жирні кислоти (це може бути риба, або звичайний риб’ячий жир).

Далі йде ароматичний метод профілактики. Сюди входить використання різних ароматичних масел: женьшень, евкаліпт, хвоя, розмарин. Кому не хочеться морочити собі голову з аромалампами, може просто нанести пару крапель на батарею, папір.

Хороший метод профілактики – масажний. На тілі людини є три найбільш поширені точки, при масажуванні яких, зміцнюється імунітет. Це точки між вказівним та великим пальцем, крила носа та на колінах. Думаю, кожна людина протягом дня зможе знайти пару хвилин, щоб помасажувати собі ці точки.

Це основні методи профілактики грипу та застуди.

За даними Центру грипу та ГРВІ МОЗ України на третьому тижні жовтня в країні захворіло понад 140 тисяч осіб. Найвищий показник захворюваності зареєстровано в Київській області. Найменше – в Одеській. На Сумщині розпочалися вакцинацій проти грипу. Станом на 3 листопада вакцинувалося 462 особи.

Коментувати
20 вересня 2021
17 вересня 2021
16 вересня 2021
15 вересня 2021
14 вересня 2021
13 вересня 2021