Врятувати без рецепту: історії сумчан про передозування наркотиками

0

Завтра, 31 серпня, відзначають Міжнародний день поінформованості про передозування наркотиками. У цю дату сотні тисяч людей в усьому світі висловлюють своє співчуття родинам та друзям жертв передозувань і згадують тих, кого вони втратили. 

Сумчани розповіли свої історії про передозування та про те, як намагалися врятувати своїх близьких. 

Врятувати без рецепту: історії сумчан про передозування наркотиками

Історія Олега

Врятувати без рецепту: історії сумчан про передозування наркотиками

У мене загавкала собака біля будинку. Я вийшов, а там людина стоїть. У руках – шприц у крові. Він глянув на мене і лише встиг сказати: “Я походу перебрав”. І відразу впав. 

Я викликав швидку допомогу, навколо почали збиратися люди. Ми намагалися його врятувати: вмивали холодною водою, робили штучне дихання, непрямий масаж серця. 

Коли приїхала швидка, було схоже, що ми його відкачали. Він нічого не розумів, але зміг відкрити очі. Персонал швидкої почав його обстежувати. Доки все це тривало, хлопець знову втратив свідомість. 

Ми просили вколоти Налоксон (ред.прим. – антагоніст опіатів, засіб від передозування), дати пацану шанс. Але лікарі встигли лише констатувати смерть головного мозку. 

Історія Миколи

Врятувати без рецепту: історії сумчан про передозування наркотиками

Місяць тому товариш вколов собі вуличний наркотик. Коли я до нього підійшов, то він вже почав хрипіти, почорнів. 

У мене з собою була ампула Налоксону. Нам їх у тому році видали соціальні працівники громадської організації “Клуб “Шанс”. Я зробив йому ін’єкцію в ногу, через джинси.

Потім ми довго вмивали його холодною водою та приводили до тями.

Раніше я вже бачив передозування наркотиками. Але зазвичай у людини чорніють лише губи, а цей був увесь чорний, навіть вуха. 

Також пам’ятаю, як відкачували дівчину. Вона вколола собі вуличний метадон. Спочатку просто дивилася в одну точку, а потім почала задихатися. Доки Налоксон не вкололи – не могла почати повноцінно дихати. Вона б не померла, але дуже хрипіла. 

Налоксон, взагалі, хороша штука. Проте, його ніде не можна купити. У аптеках його майже немає, та й без рецептів не продають. Я не знаю, чому так, адже він реально рятує життя. Я в цьому переконався на власному досвіді.

Яна Дейнека, соціальна працівниця ГО “Клуб “Шанс”, регіональна представниця БО БФ “Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю”

Врятувати без рецепту: історії сумчан про передозування наркотиками

Працюючи в такій сфері, я дуже часто чую про потребу в Налоксоні. Кожного дня хтось з наших клієнтів бачить передозування. 

Із останніх випадків – хлопець двадцять хвилин робив непрямий масаж серця товаришу, доки їхала швидка допомога. Вони були у віддаленому районі без аптек. У результаті людина просто загинула.

Питання з доступом до Налоксону потрібно вирішити. Кожна людина, яка вживає наркотики – це чийсь син чи дочка, дружина або чоловік, мати чи батько. Навіть якщо перед вами наркозалежний – пам’ятайте, що його все одно хтось любить. І це не означає, що він повинен померти, якщо перевищив дозування. 

Хочеться, щоб люди мали доступ до життєво необхідного перапарту.  

Наталія Гапієнко, програмний директор громадської організації “Клуб “Шанс” 

Врятувати без рецепту: історії сумчан про передозування наркотиками

Налоксон – препарат, здатний врятувати життя при передозуванні наркотиками з групи опіатів. При введенні в організм внутрішньовенно або внутрішньом’язово він блокує дію опіатів, відновлює дихання та усуває інші токсичні симптоми, спричинені передозуванням. Налоксон починає діяти дуже швидко, майже миттєво – вже через 1-2 хвилини після ін’єкції.

Налоксон не має інших ефектів, він не викликає залежності, від нього не можна отримати «кайф». На сьогоднішній день Налоксон – це найпростіший і безпечний спосіб врятувати людину від передозування.

Проте, проблема в тому, що купити його в аптеці без рецепту – неможливо. Попри те, що є Наказ МОЗ України від 15.01.2018 № 65, в якому зазначено, що лікарський засіб «Налоксон» (як антагоніст опіатних рецепторів) відпускається без рецепта з аптек та аптечних пунктів у кількості 2 мг на один відпуск (це – п’ять ампул препарату)

Виходить, якщо людині стане погано просто на вулиці – купити та ввести рятівний препарат їй не зможуть. 

Представники громадської організації “Клуб “Шанс” минулого року закупили Налоксон уперше за кошти МБФ «Альянс громадського здоров’я». Його безоплатно видавали клієнтам організації, аби ті могли зарадити собі чи товаришу при передозуванні.

Наразі цей проект закінчився. Проте, наші соціальні працівники продовжують консультувати клієнтів, розповідають про причини, профілактику, симптоми передозування та вчать надавати першу допомогу при передозуваннях.

 У планах – вирішити питання щодо придбання Налоксону за кошти організації для видачі клієнтам у поточному році.

***

Загалом у світі від передозування наркотиками щорічно вмирають близько 200 тисяч людей, а зловживання опіоднимі препаратами стає глобальною епідемією – про це йдеться у Всесвітній доповіді з наркотиків ООН. Опіоїди стають причиною смерті у 76% всіх випадків летальних результатів внаслідок вживання наркотичних засобів у світі. В останні роки ситуація з отруєнням опіатами стала більш складною в результаті появи у обігу великої кількості синтетичних опіоїдів, котрі токсичніше та сильніші, ніж героїн.

Коментувати
26 лютого 2021
25 лютого 2021
24 лютого 2021
23 лютого 2021
22 лютого 2021
19 лютого 2021
18 лютого 2021