Я приймаю доконтактну профілактику від ВІЛ: історія сумчанки

0

Коли у чоловіка Аліни виявили ВІЛ, її також почали тестувати. Спочатку швидкий тест, а потім тест-ІФА показали, що інфекції в організмі Аліни немає. Так стало зрозуміло, що вони дискордантна пара – кожен має різний ВІЛ статус. Проте, головне, що їх пов’язує – любов, а не хвороба.

Я приймаю доконтактну профілактику від ВІЛ: історія сумчанки

Аліна спокійно запитує, що мене цікавить. Говорить: “У нас нічого особливого. Ми звичайна сім’я. Кілька місяців тому у чоловіка виявили ВІЛ. До цього ми з такою хворобою не зіштовхувалися. Я взагалі думала, що це якийсь міф”.

У день, коли статус чоловіка Аліни підтвердився, а в неї ні, у відділенні профілактики та боротьби зі СНІДом Сумського обласного наркологічного диспансеру жінці запропонували почати приймати препарати, які будуть знижувати можливий ризик її зараження.

Аліна говорить “Я консультувалася з лікарями, гуглила, читала. Згодом зрозуміли – якщо цей препарат існує, він безкоштовний, безпечний і якщо він допомагає зберегти здоров’я – чому мені від нього відмовлятися?

І вона не відмовилася. Спочатку пройшла додаткові обстеження. А потім, майже одночасно з чоловіком, почала приймати препарати. Він – антиретровірусну терапію, для подавлення вірусу, а вона – PrEP – доконтактну профілактику, яка знижує ризик інфікування ВІЛ.

Я спокійно прийняла та усвідомила ВІЛ-статус чоловіка. За перший місяць я вже знала всю інформацію про хворобу. І я розуміла, що є різні засоби захисту, але не всі вони захищають на 100%, не всім підходять – у когось може бути, банально, алергія. Тому погодилася на PrEP. Зараз для мене це наче вітамінка, яку треба випити, аби підтримувати своє здоров’я.

Побічних ефектів препарат не викликав. Аліна згадує, що перші чотири дні була легка нудота. Але це більше “психологічно”. Медикамент вона приймає ввечері, тому інколи помічає зміни в якості сну.

Аліна говорить, ані міфів, ні стереотипів чи упереджень про ВІЛ у їх сім’ї немає. Як і немає безмежної туги чи печалі. Головне, чоловіку не переставати приймати АРВ-терапію, а їй – доконтактну профілактику. 

Можливість почати приймати PrEP у жителів Сумщини з’явилася не так давно. Навесні на Сумщині почали впроваджувати пілотний проект, у рамках якого в регіон доставили 26 курсів профілактики ВІЛ-інфекції, що закупили за кошти Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією.

Лікар відділення профілактики і боротьби зі СНІДом обласного наркологічного диспансеру консультує клієнтів з медичних питань, видає препарати PrEP, призначає необхідне обстеження. У свою чергу, відбирає клієнтів для участі в програмі, мотивує їх і консультує соціальний працівник Сумської обласної громадської організації “Клуб “Шанс”. 

Саме “Клуб “Шанс” став переможцем відкритого конкурсу проектів за напрямком “Супровід та підтримка доконтактної профілактики ВІЛ-інфекції” від Міжнародного благодійного фонду “Альянс громадського здоров’я” та реалізує цей пілот в області. Його мета – знизити темпи поширення ВІЛ-інфекції серед уразливих груп.

Ми поговорили з Аллою Кріпак, соціальною працівницею громадської організації “Клуб “Шанс”, аби зрозуміти, як в області впроваджують унікальний пілот. 

Я приймаю доконтактну профілактику від ВІЛ: історія сумчанки

Наразі в Сумській області PrEP отримують п’ятеро людей. Шоста людина перебуває під супроводом соціальної працівниці, проходить обстеження та здає аналізи. 

PrEP рекомендують приймати ВІЛ-негативним людям, які мають підвищений ризик інфікування статевим шляхом.  Це – доволі широка аудиторія: чоловіки, які мають секс із чоловіками, люди, що перехворіли на ІПСШ протягом року, особи, що приймали постконтактну профілактику, споживачі ін’єкційних наркотиків та їх партнери, працівники секс-індустрії, ВІЛ-негативні партнери з дискордантних пар та люди, які мають секс з партнерами з невідомим ВІЛ-статусом.

Ми інформуємо людей, пояснюємо шляхи зараження ВІЛ, методи профілактики захворювання. Розказуємо, як діє PrEP. Деякі клієнти мають багато упереджень і стереотипів щодо доконтактної профілактики, не володіють всією інформацією про неї, тож не всі хочуть розпочинати приймати медикаменти.

Один із основних міфів – “якщо я почну приймати препарат, то в мене буде звикання до його компонентів і вони перестануть діяти”. Проте, резистентність може з’явитися лише у вірусі, а не в самому організмі. Доки у людини немає ВІЛ, доти в неї не може бути резистентності до антиретровірусних препаратів

Багато хто боїться саме побічних ефектів, погіршення самопочуття чи роботи внутрішніх органів. 

Загалом, клієнти, які вже приймають PrEP, не жаліються на побічні ефекти. У декого, як і в Аліни, спочатку були легка нудота та запаморочення. Але це тривало недовго й ледве відчутно. У будь-якому разі, ми радимо приймати препарат перед сном, щоб організм швидше та легше адаптувався до медикаментів.

За результатами одного зі світових клінічних досліджень “PROUD STUDY”, серед 544 людей, що регулярно приймали PrEP, побічні реакції відзначалися лише у 13 осіб, з яких 11 – продовжили прийом доконтактної профілактики. 

Саме соціальний працівник першим дізнається про реакцію організму на таблетки, за потреби супроводжує на здачу додаткових аналізів, підтримує психологічно. 

Нещодавно прийшов чоловік. У його жінки під час вагітності виявили ВІЛ. І він вирішив почати приймати PrEP. Сказав: “Якщо здоров’я дружини погіршиться, то вся відповідальність за дитину буде на мені.

 Кожні три місяці клієнт, який приймає PrEP, має здавати тест на ВІЛ – щоб точно впевнитися, що інфекції в організмі немає, а перше тестування не було зроблено в “період вікна”. 

Раз у півроку роблять біохімічний аналіз крові на креатинін. Таким чином перевіряється робота нирок і їх реакція на медикаменти. 

Коли ми ведемо людину з позитивним ВІЛ- статусом, то говоримо їй, що лікування антиретровірусною терапією – пожиттєве. Натомість, у випадку з PrEP прийом препаратів – це вибір людини. Припинити доконтактну профілактику можна в будь-який час, як і повернутися до неї.

Довідково: У всьому світі термін “Доконтактна профілактика” використовується вже кілька років. Вона поділяється на загальну та місцеву. Загальна доконтактна профілактика – це щоденний і регулярний прийом препаратів ВІЛ-негативною людиною для зниження ризиків інфікування.

Доконтактна профілактика зарекомендувала себе в світі як дієвий спосіб профілактики ВІЛ та застосовується в багатьох країнах. Так, в США вона широко призначається з 2012 року. Франція – друга країна в світі та перша в Європі, де було запроваджено PrEP.  Масштабні клінічні дослідження, які проводилися в різних країнах протягом 2007 – 2015 років показали, що при щоденному прийомі препаратів доконтактної профілактики ризик інфікування ВІЛ зменшується на 99 відсотків.

Жителі Сумщини, які мають бажання отримати профілактичний курс, повинні звернутися у відділення профілактики та боротьби зі СНІДом Сумського обласного наркологічного диспансеру. Там вони попередньо пройдуть обстеження на ВІЛ. Якщо ВІЛ не підтвердиться, то їм видадуть профілактичні препарати, які потрібно буде приймати кожного дня по одній пігулці. 

Соціальний супровід для таких клієнтів надаватимуть фахівці Сумської обласної громадської організації “Клуб “Шанс”.

Якщо у вас виникли питання стосовно PrEP, ви потребуєте консультації або хочете почати приймати препарати – звертайтеся до соціальної працівниці громадської організації “Клуб “Шанс” Алли Кріпак за номером – 0997447401.

Коментувати
09 липня 2020
08 липня 2020
07 липня 2020
06 липня 2020
03 липня 2020