Як економити заради екології та гаманця

0

Разом з еко-активісткою, сумчанкою Анною Кайновою розповідаємо про корисні та прості звички, які допоможуть економити заради екології та гаманця. 

Як економити заради екології (та гаманця)

Сьогодні ми поділимо текст на три частини: “Вода”, “Електроенергія” та “Їжа”. Це ті речі, якими ми щоденно користуємося та на яких можемо заощаджувати.

Економія води

Потреба у воді постійно зростає, проте, лише один відсоток від світового запасу доступний для пиття. Тож, економити воду корисно не лише для гаманця, а й екології. Ось базові поради, які потрібно знати:

 1. Важливо, щоб у домі чи квартирі всі крани були полагодженими. Через несправний кран за добу може «накапати» від 30 до 300 літрів води.
 2. Вимикайте воду, доки чистите зуби. З повністю відкритого крана щохвилини витікає близько 15 літрів води. Таким чином, ви заощадите 900 літрів води в місяць на одну людину.
 3. Для зменшення витрат води можна встановити спеціальні насадки-аератори на кран, що розпилюють воду. Напір залишається, а води витікає на 20% менше.
 4. Значно економніше під час миття посуду спочатку намилити усі тарілки, а потім прополоскати. Проте, ідеальним варіантом є покупка посудомийної машини. Вона, до речі, використовує тільки холодну воду та заощаджує енергію на підігрів.
 5. Купуйте пральну або посудомийну машину класу А або АА і намагайтеся завантажувати їх повністю. Так ви будете економити не тільки воду, а й електроенергію.
 6. Замініть прийом ванни – душем, або приймайте ванну раз на тиждень, а душ – в інші дні. Економія води в 5-7 разів.
 7. Замініть звичайний зливний бачок унітазу на сучасний, з кнопкою економічного зливу. Якщо немає такої можливості, підіть на маленьку хитрість: наповніть водою дволітрову пляшку та помістіть її в бачок. Обсяг води для зливу зменшиться на 20 літрів в день. За необхідності пляшку завжди можна буде дістати з бачка.

Електроенергія

Важливо не просто вимикати світло, коли виходиш з кімнати, а й налаштувати техніку на режим еноргозбереження, чистити лампочки та мити вікна. Навіщо? Пояснюємо: 

 1. Вимикати світло та всі побутові прилади з розеток, окрім холодильника. Навіть якщо у вас телевізор або ПК нової моделі, то в режимі очікування вони споживають 0,2 кВт і 3,6 кВт у місяць. Застарілі моделі в кілька разів більше.
 2. Замініть лампочки розжарювання на енергозберігаючі. Вони не тільки економлять електрику, а й служать у 5-8 разів довше. Такі лампочки бувають різного кольору, який можна підібрати відповідно до кімнати.
 3. Купуйте побутову техніку класу А, А +, А ++. У порівнянні з приладами більш низького класу енергоспоживання, вони використовують електрики на 30-40% менше.

  У мене є мрія, щоб у всіх будинках працювала система “розумний будинок”. Вона передбачає використання сучасних дистанційних автоматичних пристроїв, датчиків освітленості приміщення, датчиків руху і т.д. Завдяки такій системі витрати на електроенергію можуть знизитися в 8-10 разів. На жаль, така система вимагає великих інвестицій, але в довгостроковій перспективі вони повністю окупляться. Думаю, система “розумний будинок” це знахідка для ресторанів і офісних приміщень, – говорить Анна.

 4. Завантажуйте пральну машину відповідно до інструкції. Занадто велике або занадто маленьке завантаження не дозволяють економно витрачати електрику. Перевитрата електроенергії може становити до 30%.
 5. Не забувайте міняти або чистити фільтри пилососа, інакше вони ускладнюватимуть його роботу, зменшуватимуть тягу повітря і, як наслідок, збільшуватимуть його енергоспоживання. Також важливо вчасно розморожувати холодильник і морозильну камеру.
 6. Налаштуйте в комп’ютері режим енергозбереження, при якому можна заощадити до 50% електроенергії. Всі комп’ютери, що випускаються на сьогоднішній день, підтримують такий режим.
 7. Частіше мийте лампи, плафони і вікна. Бруд і пил знижують освітленість в приміщенні на 30%. Також не забудьте зняти з підвіконня великі рослини.
 8. Після того, як ви зарядили телефон, не залишайте зарядний пристрій у розетці. Хоч і у невеликій кількості, але електроенергія все одно витрачається. Загалом, у місяць на “пусту зарядку” йде 3-4 кВт.

І моє улюблене – відмовтеся від телевізора. Це велика проблема людей, які багато часу проводять вдома та вмикають телевізор “для фону”. Телевізор забирає багато вільного часу та електроенергії.

Їжа

Економити на їжі заради екології та гаманця також можливо. У першу чергу варто розробляти меню на тиждень, а перед тим, як йти в магазин – складати список покупок. Ясна річ, що не потрібно ходити в магазин голодним, адже потім половина продуктів виявиться непотрібною.

До слова, один українець викидає близько 55 кілограмів їжі в рік. Це дуже багато. Краще розумно витрачати кошти та готувати невеликими порціями.

Також можна заморожувати овочі, котлети чи ягоди. Це допомагає економити, особливу взимку, коли ціни на фрукти чи овочі досить високі.

Раджу підтримувати місцевих виробників. Це значно економніше та екологічніше, адже на пакування та перевезення витрачається менше ресурсів і грошей.

Коментувати

19 червня 2019
18 червня 2019