Як краще тренувати мозок: сумчанам радить Супрун

0

У відкритому доступі онлайн-курси, різноманітні освітні програми та ресурси, які допомагають тренувати пам’ять, здатність швидко робити розрахунки чи просто дізнаватись нову інформацію. Поряд з ними популярність здобувають і спеціальні додатки та програми. Чи дієві такі інноваційні способи та як краще тримати в тонусі мозок розповіла очільниця МОЗ Уляна Супрун. 

Чи допомагають такі додатки стимулювати розумову діяльність науковці поки точно стверджувати не можуть. У одному систематичному огляді, вказано, що більшість з таких програм не довели своєї ефективності в покращенні когнітивних навичок, які ми застосовуємо в щоденному житті.

Натомість доведено, що такі ігри допомагають стимулювати лише ті навички, які потрібні для виконання завдань під час гри.

В одному з досліджень, в якому взяло участь близько 12 тисяч учасників, порівнювали три групи людей. Перші дві тренувались з допомогою додатків для мозку. Завданням третьої (контрольної групи) було пошук та аналіз інформації в мережі та відповіді на складні питання. Через 6 тижнів, представники перших двох груп досягли кращих результатів при виконанні запропонованих вправ. Але у них не було жодного прогресу у порівнянні з контрольною групою, коли їм довелося виконати кілька загальних тестів на розвиток пам’яті та мислення, – пише Супрун.

Те, що такі ігри для мозку не мають особливої ефективності, не означає, що вони шкідливі. Втім, коли ми говоримо про час та користь – краще обирати іншу активність для тренування мозку, від якої справді можна отримати результат.

Ось кілька порад, як можна ефективно тренувати мозок:

1). Виходьте з зони комфорту. Виконання одноманітних задач не сприяє покращенню роботи мозку.

Кращий варіант – це влаштувати мозку челендж та обрати новий незвичний вид діяльності. Вивчення іноземної мови чи освоєння музичного інструменту – чудово для цього підійдуть, – зауважує Уляна Супрун.

2). Подорожуйте та шукайте нові шляхи. Освоєння нової місцевості – це завжди хороший інструмент, щоб активувати мозок.

Якщо це інша країна, ми маємо повністю переключитись та виконати незвичні завдання в новій місцевості – від пошуку шляху додому до покупок в магазині.

Схожу вправу можна робити і вдома, наприклад, кожного разу змінювати шлях на роботу чи навмання гуляти вулицями. Така активність впливає на гіпокамп у мозку – місце навчання і пам’яті, – говорить в. о. міністра охорони здоров’я.

3). Постійне спілкування – це активна розумова діяльність, зокрема концентрація уваги та стимуляція пам’яті, а це покращує когнітивні функції.

Спілкування із різними людьми допомагає зміцнити нейронні мережі сповільнює їх ослаблення в процесі старіння. Також, це посилює так званий когнітивний резерв мозку (наші можливості), і тим самим і стає на заваді деменції.

4). Читайте та грайте в шахи. Це прості та звичні нам речі, втім ми часто забуваємо, яку користь вони приносять. А щоб ускладнити завдання – спробуйте, наприклад, почитати нову книгу іноземною мовою, а потім обговорити її з друзями 

За словами очільниці МОЗ, наш мозок потребує тренування так само, як і наше тіло. І чим старше ми стаємо, тим важливіше слідкувати за базовими правилами здорового способу життя. Збалансоване харчування, фізична активність та повноцінний сон допоможуть тримати мозок і тіло в тонусі.

Коментувати
11 червня 2021
10 червня 2021
09 червня 2021
08 червня 2021
07 червня 2021
04 червня 2021