Питання. Як постраждалим від війни отримати безплатне лікування та реабілітацію за кордоном

0

Від початку повномасштабної війни Міністерство охорони здоров’я України у співпраці з низкою міжнародних партнерів та за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я продовжують організовувати транспортування та лікування постраждалих українців до клінік Європи. Про це йдеться на сайті Міністерства.

медична евакуація українці реабілітація за кордоном

Постраждалих чи хворих українців перевозять спеціальним медичним автотранспортом до проміжних аеропортів і медичних евакуаційних хабів, за потреби надають оперативну медичну допомогу на етапі евакуації та супроводжують пацієнтів до лікарень. 

Алгоритм медичної евакуації в закордонні лікарні такий: 

 1. Сімейний чи лікуючий лікар стаціонару ухвалює рішення про необхідність направлення пацієнта на лікування за кордон, керуючись наказом МОЗ №574 від 05.04.2022 р. «Про затвердження Критеріїв направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану та Переліку закладів охорони здоров’я, які здійснюють координацію направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану».
 2. До закордонних клінік транспортуються насамперед діти та дорослі зі складними мінно-вибуховими пораненнями та опіковими травмами, діти з онкологічною патологією, а також люди із захворюваннями, які потребують комплексного спеціалізованого лікування. 
 3. Лікуючий або сімейний лікар інформує обласного координатора з медичної евакуації (зазвичай це співробітник Департаменту охорони здоровʼя (ДОЗ) або ж обласної лікарні) про своє рішення. Обласні координатори надсилають необхідні медичні висновки до команди медичної евакуації в МОЗ.
 4. МОЗ верифікує дані, інформує пацієнта про маршрут медичної евакуації. 
 5. Якщо пацієнт (чи його законний представник) дає згоду на медичну евакуацію, то МОЗ надсилає відповідний запит до системи екстреного реагування Єврокомісії.
 6. МОЗ отримує через платформу Early Warning and Response System (EWRS) пропозиції від лікарень з країн-членів Європейського Союзу та Європейської економічної зони щодо готовності прийняти пацієнтів та забезпечити необхідне лікування.
 7. Координатори з медевакуації Міністерства у постійній комунікації з лікарнями, що приймають пацієнтів, узгоджують етапи й маршрути безпечного транспортування.
 8. Міжнародні партнери у взаємодії зі службою екстреної медичної допомоги МОЗ України транспортують пацієнтів від лікарень у прифронтовій зоні чи на деокупованих територіях до медичних закладів Львівщини, які взяли на себе функцію медичного хабу. У цих лікарнях продовжують надання необхідної меддопомоги та готують пацієнтів до медевакуації. Група супроводу МОЗ забезпечує підготовку та переклад необхідної медичної документації, відновлення за потреби особистих документів громадян.
 9. Відтак спеціальним медичним автотранспортом чи медичними гелікоптерами/літаками українців транспортують за кордон для спеціалізованого лікування.
 10. МОЗ України за сприяння міністерств охорони здоров’я країн-членів ЄС/ЄЕЗ, через платформу EWRS проводить моніторинг пацієнтів, отримує повідомлення про їх рух у клініках країн ЄС, а також запити додаткової інформації про пацієнтів тощо.
 11. Після завершення лікування пацієнти мають змогу повернутися в Україну за сприяння посольств чи консульств України у відповідній країні.

У Міністерстві наголошують: якщо ви чи рідна вам людина потребуєте медичної евакуації, звертайтеся, перш за все, до сімейних лікарів. Комунікація Міністерства охорони здоровʼя з сімейними лікарями триває постійно і безперервно.

Також важливо тримати контакт із лікарнею, в якій лікується поранений чи людина з важкою хворобою.

Якщо ви втратили зв’язок зі своїм сімейним лікарем, попередню заявку на Програму медичної евакуації можна подати на сайті Міністерства в розділі «Громадянам», самостійно заповнивши відповідну заявку. Далі МОЗ верифікує всі дані та перевірить інформацію, після чого вам дадуть зворотний зв’язок. 

Зазвичай підготовка пацієнта триває від 3-4 днів до 2 тижнів. Однак кожен випадок медичної евакуації вимагає окремого підходу.

Нагадуємо, що евакуація для українських пацієнтів — безоплатна. Транспортування та лікування українських громадян у межах програми медевакуації фінансується міжнародними організаціями, а також країнами, що приймають українців. 

У межах співпраці МОЗ та Єврокомісії, за підтримки ВООЗ, уряду Польщі та багатьох міжнародних партнерів впродовж 9 місяців з початку повномасштабного вторгнення вдалося евакуювати спеціалізованим медичним транспортом з різних регіонів України до закордонних клінік понад 2 200 громадян. 

Окрім того, у рамках партнерства МОЗ і Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру та глобальної ініціативи «St. Jude Children’s Research Hospital» та міжнародної спільноти дитячих онкологів близько тисячі дітей з онкологічною патологією евакуйовано для подальшого лікування у провідні онкологічні центри США, Канади і Євросоюзу.

Фото — Перше медичне об’єднання Львова

***

Також слідкуйте за сторінками нашого видання у Telegram, Facebook та Instagram.

Коментувати
07 грудня 2022
06 грудня 2022