Як пережити осінь без депресії: пояснює сумський психолог

0

Восени, коли починає раніше темніти, а погода зовсім не радує, у бій вступає сезонна депресія. Одні говорять, що вона не існує, інші – що з’являється від нестачі вітамінів. Про те, чи існує осіння депресія, та як пережити дощовий сезон без апатії та пригніченого стану ми запитали у психолога-психотерапевта Дар’ї Черенщикової.

На фото психолог-психотерапевт Дар’я Черенщикова

З депресією до психологів звертаються досить часто. Це – чи не найрозповсюдженіша категорія клієнтів. Можливо, не у всіх вона “чистої” форми, адже у людини може бути просто депресивний компонент.

Сезонна депресія VS Нестача вітамінів

Цікава думка, що депресія з’являється від нестачі вітамінів. Психіатри, які працюють з клінічною депресією, можуть підтвердити, що в осінньо-весняний період вона загострюється. Але, це – “клінічна депресія”, тобто та, яка лікується виключно медикаментами. Під час такого захворювання у людини порушується вироблення нейромедіаторів. Простіше кажучи, у пацієнта є фізіологічне порушення у процесі вироблення речовин в організмі.

Якщо у людини є клінічна депресія, то восени її прояви можуть загострюватися. Її лікують медикаментами та психотерапією. Якщо у людини немає такого захворювання, то у неї може з’явитися психогенна депресія. Вона виникає не від сезону, а від життєвих обставин і для лікування може бути достатньо психотерапії.

Восени організму й справді не вистачає вітамінів, тому нейромедіатори починають вироблятися значно повільніше. Саме тому важливо в дощовий сезон їсти більше жовтих, помаранчевих овочів і фруктів (цитрусові, банани, груші, помідори, яблука, дині, гарбузи), шоколад. За можливості старайтеся частіше бувати на свіжому повітрі та на сонечку.

Ідея, що з осінню до здорової людини приходить депресія – це міф. Такого взаємозв’язку немає. Апатія та депресія, яка пов’язана саме з сезоном, може з’явитися лише у людей, які до цього схильні.

Як відрізнити депресію від поганого настрою

Депресія – це коли більше ніж два тижні людина не виходить з пригніченого стану. І це – не той стан, коли можна сказати: “Та розслабся, піди розвійся”. Це не вибір, і самотужки справитися неможливо.

Якщо є причинно-наслідковий зв’язок між зміною настрою та подією, яка сталася і ви це усвідомлюєте, то з вами все нормально.

Класичні симптоми клінічної депресії: порушення сну, апетиту (або відмова від їжі, або переїдання), порушення статевої функції, тахікардія, розширення зіниць, закреп. Це ті прояви істинної депресії, в результаті якої людина потребує допомоги лікаря. Займатися самолікуванням і назначати собі антидепресанти не потрібно в жодному разі.

Окрім цього, депресія може бути компонентом тривожного чи фобічного стану. Це так само буде симптомом, що варто звертатися до спеціаліста.

У серйозному депресивному стані критика мислення значно знижується. Якщо ви розумієте, що ви пригнічені, вам сумно, але ви можете “відволіктися” – це не депресія.

Депресія, у загальному сенсі розглядається як стан, у якому одна з емоцій зламалася. Найчастіше в депресії ламається агресія: людина не може сердитися, а відразу впадає в апатію, меланхолію.

Як собі допомогти

Безумовно, існують прийоми самодопомоги. Це можуть бути часи розслаблення, усамітнення, медитація. Може рятувати ведення щоденнику чи хоббі, прогулянка на свіжому повітрі. Усі ці прийоми – своєрідні форми психогігієни на кожен день.

Доросла людина, яка прагне здоров’я, повинна знайти в собі сили та ресурси щоб за потреби звернутися до спеціаліста.

*За статистикою ВООЗ понад 300 мільйонів жителів планети страждають на депресію. Минулоріч в Україні відсоток сягнув 6,3% населення.

В Україні працюють гарячі лінії, які допомагають людям справлятися з емоційними проблемами:

  •  Телефон екстренної психологічної допомоги при Кризовому Центрі медико-психологічної допомоги: +38-068-770-37-70, +38-099-632-18-18, +38-093-609-30-03
  • “Лiнiя допомоги“: +38-067-975-76-76, +38-066-975-76-76, +38-093-975-76-76
  • “Ла Страда-Україна”: 0-800-500-335 або 386 (з мобільного)
  • Лінія психологічної допомоги для учасників АТО та членів їх сімей – 0-800-505-085
Коментувати

19 квітня 2019
18 квітня 2019
17 квітня 2019
16 квітня 2019