Як підтримати військового: поради від сумської психологині

0

Місяць повномасштабної війни. Місяць повітряної тривоги, пострілів, вибухів і руйнувань. 

За цей час багато сімей зіштовхнулися з тим, що їх рідні пішли до війська чи територіальної оборони, беруть участь у бойових діях.  Тепер це нова реальність значно більшої, ніж раніше, кількості людей — щоденно підтримувати військового.

Як психологічно допомогти близькій людині, яка боронить країну? Як підтримати та вмотивувати її, а також — як бути для неї міцним тилом? 

На ці питання відповідаємо разом із Марією Литвиненко, кризовим психологом гарячої лінії Міжнародної організації з міграції (МОМ).

Марія Литвиненко, психолог

Як психологічно підтримати військового?

Ніхто краще за вас не знає, що є підтримуючим для вашої рідної людини. Згадайте, які історії або слова покращують їй настрій.

Можливо, це буде історія про те, що робила сьогодні дитина або як пес погриз капці. Намагайтеся використовувати позитивні теми під час діалогу.

Можна надсилати відео з тим, що відбувалося за день.

Також на початку розмови можете сказати, що я телефоную до тебе за підтримкою. Звичайно якщо чуєте, що людина в ресурсі слухати, якщо є можливість поговорити. 

Але потім, коли він вислухає ваші переживання, обов’язково подякуйте, скажіть як вам допоміг впоратися з емоціями, як вам важлива його підтримка. Такий діалог може стати для військового мотивацією бути сильнішим та відчути, що він може допомагати навіть на відстані.

Важливо розуміти, що в кожного з вас є своя тривога і за можливості більшість своїх переживань вигружайте психологу. Наразі є безліч гарячих ліній безкоштовної психологічної підтримки. Це робиться для того, щоб у вас було достатньо ресурсу слухати та бути підтримкою під час спілкування.

Якщо ви поговорили та спостерігаєте, що людина відчуває апатію й емоційну безвихідь, попросіть її зв’язатися з психологом.

У військових мало вільного часу, але є техніки, які працюють і за 30 хв. Завдяки ним, військовий/ва буде повноцінно включен/а в свою діяльність, а не боротиметься зі своїми емоціями та не витрачатиме ресурс на те, щоб вести свою внутрішню боротьбу.

Говоріть підбадьорюючі слова:

– ми в тебе віримо;

– я вірю, що цей день буде для тебе успішним;

– ти у нас найкращий/ща.

Говоріть конкретно, за які вчинки чи якості ви цінуєте людину.

На початку діалогу можете запитати “Чим би ти хотів/ла зі мною поділитися?”. Адже не завжди людина готова ділитися, коли її допитуюють.

Просто слухайте не засуджуючи та не критикуючи.

Емоційна атмосфера, в якій знаходиться людина, завжди важлива. Спостерігайте, якими емоціями ви наповнюєте ваш діалог — це ваша відповідальність.

Заспокоюйте свою близьку людину, якщо чуєте в діалозі, що в нього/неї є відчуття вини, що зараз не з вами і не турбується про ваш захист. Скажіть,що він або вона не винні, що не можуть захистити вас тут.

Скажіть людині, що його/її місце там, де він/вона зараз. Так повинно бути, ти не обираєш зараз, де бити ворога.

Розповідайте, що зробили для безпеки вдома. Вже по факту, це прибавить внутрішнього спокою.

Дякуйте за домашні справи, які зробили раніше: “Як добре, що ти полагодив…”, “Як добре, що ми купили…”, “Ношу твою кофтинку, вона така тепленька..”.

Зараз ми як ніколи цінуємо життя один одного. Не жалійте теплих слів. Говоріть, що ви любите і наскільки людина є важливою для вас у житті.

Розумійте, що прийде час і війна закінчиться. Говоріть за бажанням про те, чим ви будете займатися після війни. Такі розмови переключають на позитивні емоції та допомагають нашим військовим перемогти.

Міцний тил — важлива складова життя військового.

Як морально підтримати себе, якщо твоя близька людина бере участь у бойових діях?

Беріть підтримку від інших. Нам всім зараз важливо бути в ресурсі.

Не робіть у своїх думках з вашої близької людини “мішень”, наче саме з ним/нею має щось статися.

Замість цих думок подумайте, а в чому я зараз можу бути найбільш ефективною в цій ситуації?

Спробуйте проаналізувати, як зараз проявляється ваша тривога, через які думки, слова, дії? На жаль, не кожен вміє відслідковувати свої емоції. Але навіть якщо ми в них не розбираємося, це не заважає емоціям нами керувати.

Як не дати забагато влади емоціям?

Робити для себе хвилинки внутрішньої тиші: зробити уповільнений вдих/видих, кілька разів. Налаштуватися на свої відчуття в тілі. Запитати себе, як я зараз? Що я відчуваю? Побути спостерігачем свого внутрішнього світу. Коли ви отримуєте свої особисті відповіді, поставте собі, ще одне питання. На чому мені зараз важливо фокусуватися в першу чергу? І знову поспостерігайте за собою, які відповіді ви будете собі давати. Потім знову зробіть глибокий вдих/видих. І знову повертайтеся до своїх буденних справ.

Це допоможе впоратись зі своєю тривогою. 

Уже багато хто писав про планування свого дня. Це корисно, але будьте добріші до себе. Не вимагайте від себе занадто.

Зараз багато ваших ресурсів йде на те, щоб справитися емоційно з ситуацією невизначеності. Тому обирайте найпріоритетніші завдання та не журіться, якщо щось не встигли. Найголовніше, що ви зробили — залишилися живими і подарували собі ще 24 години життя.

Тілу важливо скидувати адреналін, який накопичується від стресу. За можливості робіть фізичні вправи. Навіть за 5-10 хвилин тренування ваш організм скаже вам дякую.

Створіть для себе свою особисту унікальну підтримуючу систему. Нехай до неї увійдуть усі способи, які вам допомагають.

Це може бути спілкування з людьми, які вас надихають; прогулянка парком, молитва, спорт, волонтерська діяльність, малювання тощо. Це має бути особисто ваш список дій, які ви можете виконувати протягом дня з турботою про себе.

Який буде результат від використання подібних рекомендацій?

Свідомо підтримуючи себе та наших близьких, ми створюємо простір, де в нас більше енергії, ресурсів, натхнення до перемоги. Ми допомагаємо один одному бути кращими та ефективними у своїх діях, а отже допомагаємо швидше прийти до перемоги.

***

Гаряча лінія МОМ з безоплатної психологічної допомоги: 0 800 211 444

Фото на прев’ю: Офіційний портал Збройних Сил України. 

Коментувати
28 червня 2022
27 червня 2022
26 червня 2022
22 червня 2022
21 червня 2022
20 червня 2022
18 червня 2022
17 червня 2022
16 червня 2022