Як шрифт Брайля допомагає людям із порушенням зору чи сліпотою

0

Через зір людина отримує 85% інформації. Людина із порушенням зору, здавалося б, не має такої можливості, тому слух, нюх та дотик стають її очима. Фільми з тифлокоментуванням (описом сцен між репліками героїв), додатки для озвучування тексту з екранів комп’ютера або мобільного телефону, аудіокниги тощо — приклади адаптації візуального контенту для незрячих.

Як шрифт Брайля допомагає людям із порушенням зору чи сліпотою

За даними ВООЗ, у світі щонайменше 2,2 мільярда людей мають порушення зору чи сліпоту. Для багатьох з них вкрай важливо мати спосіб комунікації із зовнішнім світом, який може дати, зокрема, шрифт Брайля. Це рельєфний графічний малюнок, розроблений французом Луїсом Брайлем ще у 19 столітті, який можна відчути та прочитати на дотик.

В основі шрифту лежить комбінація із шести крапок — їхнє розташування і визначає те, яку літеру мають на увазі. Перші літери алфавіту позначаються верхніми та середніми крапками, а для позначення наступних додаються нижні. Так само можна написати цифри, розділові та інші знаки.

Шрифт Брайля заклав підвалини для створення новітніх інформаційних пристроїв. Наприклад, автомобільний бренд Ford розробив смарт-вікно Feel The View, який робить панорамний знімок та проектує його на скло автомобіля. Пейзаж можна відчути на дотик: різні кольори мають вібрацію різної інтенсивності.

Такі пристосування полегшують життя людей із порушенням зору, та в Україні часто немає написів шрифтом Брайля у публічних місцях. А це — найпростіше, що може допомогти орієнтуватися в просторі та дізнаватися нову інформацію. Адаптація простору для потреб різних людей має назву універсальний дизайн.

Кілька порад для облаштування робочого чи громадського простору табличками зі шрифтом Брайля:

→ Табличка має знаходитися на висоті 1,2-1,5 метри праворуч від дверей — так людина з тотальною сліпотою зможе знайти її на дотик.

→ На табличці має бути рельєфний звичайний шрифт та шрифт Брайля: не всі незрячі знають шрифт Брайля, і дехто може читати звичайний шрифт на дотик.

→ Можна додати звуковий пристрій, аби людина, яка не володіє навичками читання ані звичайного шрифту, ані шрифту Брайля, могла отримати інформацію.

→ Напис на табличці має бути контрастного кольору. Це допоможе людям із порушенням зору зорієнтуватися у просторі та побачити цю табличку.

Також простір має бути відповідно адаптований, аби людина з білою тростиною могла безпечно перебувати та орієнтуватися в ньому (рельєфні позначки на землі, відсутність гострих кутів тощо).

Так, існують люди з порушенням зору, які не володіють шрифтом Брайля. Прочитання книг вони замінюють прослуховуванням аудіокниг, використовують додатки на комп’ютер та мобільний телефон, які спрощують користування ними, а тому потреби вчитися читати на дотик може і не виникнути. Та все ж шрифт Брайля залишається одним із найголовніших інструментів письма та читання.

Для того, щоби надрукувати книгу, написану шрифтом Брайля, потрібна спеціальна друкарська машинка, яка витискає на цупкому папері літери. Оскільки неможливо витиснути шрифт на обох сторонах листка водночас, сторінка книги часто складається із двох листків, які з’єднані між собою. Така складна і дороговартісна технологія виготовлення книги і є причиною браку літератури для людей із порушенням зору.

Люди, які втратили зір у дорослому віці, мають труднощі з вивченням шрифту Брайля. Переважно його вивчають у дитинстві. Реальність така, що діти можуть навчатися за підручником кількарічної давності тоді, як шкільна програма вже змінилася — нові підручники просто не додруковують вчасно.

Нещодавно була створена онлайн-бібліотека книг шрифтом Брайля для дітей. Вони випускають книги для дошкільнят, учнів молодших та середніх класів. Завдяки таким ініціативам діти мають можливість читати нові актуальні для сьогодення книги.

Люди з порушенням зору можуть потрапити в інформаційний вакуум. Використання та поширення інформації про шрифт Брайля є одним зі способів його зруйнувати.

Коментувати
26 лютого 2020
25 лютого 2020
24 лютого 2020
21 лютого 2020