Як у Сумах допомагають жінкам, які потрапили в складні життєві обставини

0

Більше 12 років у Сумах функціонує Центр матері та дитини. Заклад базується по вулиці Герасима Кондратьєва, 110 (колишня – Кірова). Тут перебувають вагітні та матусі з дітками, які через життєві негаразди не можуть самостійно впоратися із вихованням і доглядом за малечею. Хто потрапляє в цю установу і як їм там живеться дізнавалися журналісти “Трибуни”.

Як переселенка із дев’ятьма дітьми звикає до життя на Сумщині

Оксані Фіщук 39 років. Вона мама 9 дітлахів. Найстаршій донечці вже 18, а найменшому чаду лише рік. Цьогоріч навесні жінка разом з родиною переїхала із Донецької області на Сумщину.

Придбали будинок у селі Ганнівка-Тернівська, що у Білопільському районі.

Дім купили на виплату. Він великий, але вже старенький, тому потребує ремонту. Нині чоловік там наводить лад, – розповідає Оксана Фіщук, клієнтка КУ “Центр матері та дитини”.

Родина потребує соціалізації, адже і дорослим, і малечі треба адаптуватися до життя у мирному регіоні. Тож доки глава сім’ї вирішує проблему з житлом, Оксана і дітлахи тимчасово живуть в Центрі матері та дитини.

Оксана Фіщук зі своїми дітьми

У Центрі створені всі умови, для того, щоб було комфортно, у першу чергу, дітям. У нас є своя кімната. Оскільки у мене троє дітей з інвалідністю, за ними потрібен постійний догляд, то ми вирішили жити всі разом. Тут можна і випрати одяг, і приготувати їжу, у нашому розпорядженні холодильник, малечі є де погратися, – каже багатодітна мама.

Оксана Фіщук готує сніданок для малечі

Оксана Фіщук готує сніданок для малечі

Також, за словами Оксани, дуже добре, що в закладі є психолог.

Син Ваня від пережитого жаху війни почав дуже заїкатися. Нині з ним працює психолог, який допомагає впоратися з цією проблемою.

Центр матері та дитини: для кого працює і навіщо

Центр матері і дитини у Сумах почав працювати 1 червня 2006 року. В установі може перебувати максимум 10 мам із дітьми.

КУ “Центр матері та дитини”

КУ “Центр матері та дитини”

Тут тимчасово можуть проживати жінки при надії та новоспечені матусі, що опинилися у складних життєвих обставинах. Нині заклад повністю укомплектований.

Жінки можуть перебувати у нас з 7 місяців вагітності до того, як їхній дитині виповниться півтора роки. Це майбутні чи новоспечені мами, котрі через матеріальну скруту, конфлікти в родині або через інші соціально-побутові проблеми не в змозі виконувати материнський обов’язок. Наприклад, жінка не має житла або її не підтримують рідні, а батько дитини покинув її вагітною. Здебільшого наші клієнтки – випускниці інтернатів. Також є випадки, коли до нас потрапляють жінки, котрі відбували покарання у місцях позбавлення волі, – пояснює Алла Леоненко, соціальний педагог КУ “Центр матері та дитини”.

Відтоді, як на Сході України почалися бойові дії, у заклад приймають внутрішньо переміщених осіб з Донецької та Луганської областей.

Жінки отримують консультації щодо того, як, наприклад, оформити соціальні виплати, також їм надають медичні консультації, психологічну допомогу. Вони можуть перебувати на денному стаціонарі, тобто з’являтися в Центр на кілька годин, а не жити в закладі постійно. Приміром, прийти випрати одяг, якщо немає такої можливості вдома, чи поспілкуватися зі спеціалістами, – розповідає Алла Леоненко.

Алла Леоненко, соціальний педагог КУ “Центр матері та дитини”, з дітками Оксани Фіщук

Кожній клієнтці Центру надають індивідуальну кімнату, яка обладнана меблями (ліжко для мами і дитини, шафа, стіл) плюс там встановлений невеличкий умивальник і бойлер.

Індивідуальна кімната клієнтки КУ “Центр матері та дитини”

Індивідуальна кімната клієнтки КУ “Центр матері та дитини”

Індивідуальна кімната клієнтки КУ “Центр матері та дитини”

Приготувати страви можна на спільній кухні, де є все необхідне (плита, посуд, столи), а снідають, обідають і вечеряють в їдальні. Є холодильник, мікрохвильова піч і навіть телевізор.

Їдальня КУ “Центр матері та дитини”

Їдальня КУ “Центр матері та дитини”

Їдальня КУ “Центр матері та дитини”

Малеча має змогу проводити дозвілля в ігровій кімнаті. Там є різноманітні забавки, невеликий басейн із кульками і кольорові диванчики.

Ігрова кімната КУ “Центр матері та дитини”

Ігрова кімната КУ “Центр матері та дитини”

З жінками працюють за індивідуальним планом: спільно із фахівцями клієнтки визначаються, чого б хотіли досягти і йдуть до цієї мети. Їм допомагають знайти роботу, а діток влаштувати у садочок.

Здебільшого жінки навчалися у закладах профтехосвіти і мають робочі спеціальності, тому працевлаштовуються частіше прибиральницями, офіціантками, продавцями у магазини чи касирами у супермаркети. Зараз у нас працевлаштовані 3 жінки. Перебуваючи в Центрі, молоді мами іноді продовжують навчання. Нещодавно одна із клієнток отримала вищу медичну освіту, стала фармацевтом і скоро вже виходитиме на роботу, – констатує соціальний педагог.

Інколи ті, хто перебували у Центрі, отримують житло за місцем первинної реєстрації.

Жінки, коли вибувають з Центру, або повертаються в сім’ю, або винаймають житло, рідко отримують власне. Наприклад, клієнтці Олі, дали будиночок у селі, де вона зареєстрована. Але більшість хоче залишитися у Сумах, бо тут бачать перспективи для розвитку. Вони в обласному центрі навчалися, ходять з малечею до поліклініки і тут, на їхню думку, легше працевлаштуватися, – каже Алла Леоненко.

Очільниця закладу запевняє, колектив невеликий, але фаховий: 4 чергових адміністратори, соціальний педагог, психолог і медсестра.

Наталія Осадча – директор КУ “Центр матері та дитини”

Це люди віддані своїй справі. Вони переймаються долею кожної клієнтки, намагаються допомогти їм максимально, незважаючи на те, що у них невелика зарплата. Робота з клієнтками передбачає їх соціальну реабілітацію та адаптацію, наші фахівці допомагають налагодити стосунки у родині, працюють на результат і радіють, коли дійсно змогли бути корисними для жінок, – говорить Наталія Осадча, директор КУ “Центр матері та дитини”.

У нашому Центрі зараз проживає Юля. Її сім’я мала великі кредитні борги, мама доглядала за братом з інвалідністю, тому дівчина поїхала на заробітки і гроші висилала рідним. Потім завагітніла. Батько дитини – іноземець, спершу обіцяв, що буде разом із коханою і малюком, а потім покинув дівчину. Юля повернулася додому, але її мама була проти народження дитини, тож після пологів жінка хотіла відмовитися від малюка. Так і потрапила до нашого Центру. Вона була налякана і залишилася без підтримки близьких. Коли ж народила, прив’язалася до свого чада, стала відповідальною мамою, усі процедури виконує буквально по годинах. Зараз дитині вже 2 роки. Жінка працює. Ми допомогли їй порозумітися з мамою, тож частенько дитина в бабусі, – розповідає Алла Леоненко, соціальний педагог КУ “Центр матері та дитини”.

Разом ж тим, зауважують фахівці Центру, були випадки, коли ініціювали вилучення дитини, адже розуміли – залишити малечу з мамою те саме, що кинути її напризволяще.

За словами очільниці закладу, заклад потребує таких фахівців, як юрист і реабілітолог.

Також хотілося б, аби була фінансова можливість залучати вузьких спеціалістів, наприклад, логопеда, дефектолога чи психіатра, адже бувають випадки, коли жінки з ментальними розладами, що не заважають виконувати їм материнські обов’язки, але ці клієнтки потребують фахової допомоги, – каже Наталія Осадча.

А ще треба оновити матеріально-технічну базу, насамперед, потрібні сучасні меблі в кухню і посуд, слід відремонтувати фасад приміщення, відповідно облаштувати вхід.

Арт-терапія як спосіб боротьби з життєвими негараздами

Подолати страхи, пережити стрес, знайти шляхи вирішення проблеми, здавалося б, із безвихідної ситуації допомагає психолог Центру матері та дитини Ганна Овруцька.

Ганна Овруцька – психолог КУ “Центр матері та дитини”

Вона зізнається, знайти підхід до тих, хто втратив елементарну довіру до світу, непросто.

Мами різні. Спочатку я знайомлюсь, потім – діагностика, бесіди, багато індивідуальної роботи. Також організовую тренінги і ми займаємося арт-терапією. Жінки вчаться і пізнають щось нове, іноді навіть відкривають в собі таланти, про які не здогадувалися раніше, – розповідає Ганна Овруцька, психолог КУ “Центр матері та дитини”.

Психолог часто потрібен не лише жінкам, а й їхнім діткам, особливо, якщо йдеться про переселенців.

До нас потрапила родина переселенців. Діти у стресовому, травматичному стані. Дітлахів я люблю і працювати з ними цікаво. Діагностика яка: ми малюємо, кожна дитина зображує сім’ю такою, як її бачить, потім я аналізую ці роботи. Таким чином визначаю, хто лідер і допомагаю їм “розкритися”, – говорить Ганна Овруцька.

Роботи дітлахів клієнток КУ “Центр матері та дитини”

Роботи дітлахів клієнток КУ “Центр матері та дитини”

Роботи дітлахів клієнток КУ “Центр матері та дитини”

Роботи дітлахів клієнток КУ “Центр матері та дитини”

Як спосіб об’єктивізації проблемних ситуацій Ганна Овруцька використовує казкотерапію.

Дітлахи вигадують свої казки. Ми займаємося психодрамою. Є казка вже готова і ми зіграли її в ролях, через які маленькі актори розказують про себе, про внутрішні переживання, що їх турбує і до чого вони прагнуть, – пояснює психолог.

А ще психолог допомагає клієнткам звикнути до нової ролі, аби жінка як слід дбала про новонароджене чадо, а малюк і мама почували себе одним цілим. Фахівці Центру матері та дитини кажуть, найбільша нагорода – це коли на їхніх очах формується благополучна сім’я.

Коментувати
28 вересня 2020
25 вересня 2020
24 вересня 2020
23 вересня 2020