Як війна вплинула на наркозалежних: ситуація в Україні та на Сумщині

0

Днями Суми відвідав директор Всеукраїнського об’єднання людей із наркозалежністю “ВОЛНА” Олег Димарецький. 

Трибуна поговорила з ним про вплив війни на людей, які вживають наркотики, роботу медичних сервісів і програм профілактики в Україні та ситуацію на Сумщини.

Олег Димарецький

Олег Димарецький — альтернат представника людей, які вживають наркотики ін’єкційно, в Національній раді з протидії туберкульозу, ВІЛ-інфекції та СНІДУ Кабінету Міністрів України. 

Про вплив війни на людей, які живуть із наркозалежністю

Люди, які вживають наркотики — такі ж люди, як і ті, хто їх не вживає. Вони відрізняються лише певними особливостями психіки — більшою емоційністю та компульсивністю.

Загалом, війна вплинула абсолютно на всіх. Споживачі наркотиків, як і всі, мають низку наслідків, пов’язаних із бойовими діями: порушення сну, звичайного ритму життя, порушення комунікації, контролю своїх емоційних станів тощо. 

Якщо говорити конкретно про надання послуг людям, які вживають наркотики, то держава гарантує їм:

— забезпечення діяльності програм зменшення шкоди. Мінімальний пакет: консультація, інформаційні матеріали, видача або обмін шприців, скринінги на соціально-небезпечні хвороби тощо. 

— забезпечення замісною підтримувальною терапією. 

У рамках державної програми ЗПТ приймають 18 433 людини в Україні. 

Ситуація з програмою ЗПТ

Незважаючи на труднощі з доставкою препаратів, логістикою та закупівлею медикаментів, програма замісної підтримувальної терапії в Україні розширилася. Сталося це через те, що з початком військової агресії росії проти України закрилися безліч приватних клінік. Після цього, частина їх пацієнтів перейшли на програму ЗПТ в державні та комунальні заклади. 

Із одного боку, ми маємо позитивний результат — збільшення кількості людей, які звернулися за медичною послугою. 

Із іншого — завод, який виграв тендер і повинен був забезпечити виготовлення, доставку й транспортування препаратів ЗПТ, наразі не працює. Покрити нестачу медикаментів могло б інше підприємство, але воно не має субстанції та достатніх потужностей для вироблення саме цих ліків.

На допомогу прийшли іноземні донори, зокрема Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, який дозволив закупити медикаменти в іноземних агентів. 

Незабаром ми очікуємо, що в Україні з’явиться нова форма препаратів замісної терапії пролонгованої дії. Люди зможуть отримувати дозування раз на два тижні-місяць. Але це стосується лише пацієнтів, які приймають бупренорфін.

Окрім цього, на початку війни команда Всеукраїнського об’єднання людей із наркозалежністю та регіональні представники проадвокатували прийняття Наказу МОЗ, який дозволив видачу препаратів ЗПТ пацієнтам на термін до 30 днів. Раніше вони отримували його щоденно. 

Філософія цього Наказу — зберегти життя лікарів і пацієнтів, і дати їм можливість бути мобільними. 

Загалом, до початку військової агресії росії проти України в країні було близько 200 лікарень, які впроваджували державну програму замісної підтримувальної терапії. Після 24 лютого 28 закладів закрили програму ЗПТ.

Ситуація з програмами зменшення шкоди

За півтора місяці війни я проїхав Україною 27 тисяч кілометрів. Я був у кожному регіоні й говорив із організаціями, які дотичні до програм зменшення шкоди від вживання наркотиків ін’єкційним шляхом. 

Наразі, мушу сказати, що програми зменшення шкоди досить скорочені. Сталося це через порушення логістики: закупівлі, оформлення договорів із НСЗУ, отримання коштів, товарно-матеріальних цінностей (шприців, голок тощо).

Така ситуація тягне за собою підвищення ризику передозування й смертельних випадків, пов’язаних із ними. Людина, яка вживає наркотики, й не отримує консультації, інформаційні й роздаткові матеріали, не лише ризиковано використовує один інструментарій для ін’єкцій, а й починає діяти компульсивно та вживати більше препаратів. 

Самі ж програми боротьби з передозуваннями наразі майже зупинені. Зі всіх регіонів, у яких я був цими місяцями, Сумщина — третя область, де в наявності в громадської організації, яка працює зі споживачами наркотиків, є Налоксон і комплектуючі. 

Наразі треба розуміти, якщо програми профілактики не будуть належною мірою забезпечені — підвищиться відсоток смертності від передозувань, збільшиться відсоток передачі ВІЛ, туберкульозу, вірусних гепатитів тощо. 

Про цю ситуацію команда Всеукраїнського об’єднання людей із наркозалежністю та регіональні представники сигналізують та говорять як із донорами, так і з державою. 

Наркосцена України 

Із початком повномасштабного вторгнення, наркосцена України фактично не змінилася. Споживачі наркотиків продовжують користуватися Телеграм-каналами й закладками та вживають те, до чого мають доступ. 

Безумовно, вони почали витрачати більше коштів, щоб дістати свій наркотик. 

Але є дещо нове. Люди, які користувалися послугами платних кабінетів ЗПТ і ті, хто вживають препарати ситуативно, почали чергувати біля клінік державного зразка, де пацієнти отримують замісну терапію, та силою або маніпуляцією забирати її для власних цілей. 

Це — справді нова ситуація. 

Ситуація з сервісами для наркозалежних у Сумах

У Сумах я побачив більшу половину медичного сервісу для ключових груп, який не просто не припиняв діяльність, а й розширився.

Соціальна працівниця “Клуб “Шанс” Яна Дейнека, директор КНП СОР “Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних хвороб” Тарас Злиденний, і Олег Димарецький, директор БО БФ “ВОЛНА”

Наразі в обласному центрі у споживачів наркотиків є доступ до всіх програм. КНП СОР “Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних хвороб” має достатній запас замісної підтримувальної терапії, є соціальні працівники ГО “Клуб “Шанс”, які надають послуги соціального супроводу та займаються напрямом профілактики соціально небезпечних хвороб серед ключових груп, діють напрями боротьби з передозуваннями тощо. 

Також у місті працює представниця Всеукраїнського об’єднання людей із наркозалежністю, яка консультує, допомагає та супроводжує людей, які вживають наркотики.

Суми змогли зберегти надання послуг у належному вигляді. У такому ж, як і в мирні часи. 

Яна Дейнека та Олег Димарецький у кабінеті зменшення шкоди в Сумах.

Як команда “ВОЛНИ” допомагає споживачам наркотиків під час війни

Всеукраїнське об’єднання людей із наркозалежністю є субреципієнтом програм Глобального фонду 2021-2023 років у сьомому модулі — “Мобілізація спільноти людей, які вживають наркотики”. Ми маємо представництво у 23 регіонах України.

24 лютого команда “ВОЛНИ” та регіональні представники розпочали надавати пряму допомогу людям, які вживають наркотики. 

Ми перенаправили залишки, які були на початку року в проєкті, створили систему обліку допомоги, організували збір потреб спільноти та надання фокусної допомоги під відео-звіт. 

За перший тиждень війни організації та регіональним представникам вдалося вивезти 55 людей із зони активних бойових дій. Також ми видавали продуктові набори та матеріальну допомогу людям, які залишилися без коштів на проживання. Ще 204 людини отримали адресну допомогу в наступні три тижні військової агресії росії. 

Окрім цього, нещодавно Всеукраїнське об’єднання людей із наркозалежністю “ВОЛНА” розширило діяльність і почало надавати допомогу з евакуацією всім ключовим групам: засудженим, людям, які хворіють на туберкульоз, спільноті ЧСЧ, секс-працівникам, наркозалежним тощо. Цю діяльність підтримує БО “100% Життя”.

За місяць команда “ВОЛНИ” і її регіональні представники вже вивезли 355 людей із Луганської, Донецької та Харківської областей. 

Також наразі ми забезпечуємо доставку АРТ-препаратів для людей, які живуть із ВІЛ, у зоні прямих бойових дій. 

Коментувати
07 грудня 2022
06 грудня 2022