Як зробити чужий біль прибутковим: посібник від комунальних підприємств

1

Уявіть, що ваші пальці затиснули у дверях. Ви благаєте їх відчинити і чуєте відповідь: “Потерпи ще кілька хвилин”. Деякі хворі змушені боротися з подібним, але набагато сильнішим болем, 24 години на добу. І найбільш сумне у цьому те, що більшість із них так і не знаходять порятунку, опиняючись у полоні корупційних схем.

Вступ. Процедура закупівлі морфіну й омнопону у Сумській області

Довідка: морфін і омнопон – препарати групи наркотичних анальгетиків. Мофін позбавляє людину болю приблизно на 6 годин. Омнопон поступається за анальгетичною дією морфіну, так як містить 48-50% морфіну і 32-35% інших алколоїдів. Позбавляє людину болю на 4-5 годин.

Кожній державній лікарні з бюджету України виділяється певна сума, на яку вона має можливість шляхом проведення торгів придбати вищезазначені препарати. В Україні їх виробник один – Харківське фармацевтичне підприємство “Здоров’я народу”. Аптеки, які мають ліцензії на продаж цих ліків, пропонують свої ціни на них. Таким чином заклад охорони здоров’я може укласти договір про закупівлю морфіну і омнопону з тим підприємцем, який пропонує найнижчі ціни, при цьому зекономити бюджетні гроші, придбати більше ліків і забезпечити пацієнтів ефективним знеболенням.

Але діють за таким принципом далеко не всі лікарні Сумської області, закуповуючи ліки у того підприємця, який пропонує завищені у кілька разів ціни. Тобто логіка така: ви приходите в аптеку, припустимо, за цитрамоном. Вам пропонують на перший погляд дві однакових упаковки препарату, ціни на які різняться в два рази. Звісно, ви цікавитесь, чому така різниця і фармацевт відповідає, що склад, виробник і навіть термін придатності ліків однакові. А ви, у свою чергу дізнавшись про це, вирішуєте купити дорожчу упаковку цитрамону. Логічно? На думку однієї з мереж комунальних аптек – так.

За допомогою системи Wiki Liky нам вдалося розглянути найдорожчі та найдешевші закупівлі морфіну і омнопону у Сумській області за 2017 рік.

Порада 1. Запропонуйте лікарні купити на 35% дорожчий морфін

За ціною 34,00 грн за ампулу морфін придбала Шосткинська центральна районна лікарня у комунального підприємства Чернігівської обласної ради “Ліки України”.

У той же період за 57,50 грн цей препарат придбала Сумська клінічна лікарня №1 у комунального підприємства Сумської обласної ради “Суми-Фарм”.

Зацікавившись, чому Сумська клінічна лікарня №1 віддала перевагу лікам, вартість яких у півтора рази більша, ми вирішили переглянути подробиці закупівлі на ProZorro. Виявилось, що учасниками тендеру, крім “Суми-Фарм”, були підприємства “Чернівціфармація” і “Ліки України”. Чернігівське підприємство “Ліки України” запропонувало найнижчу ціну – 42,50 грн за ампулу. Однак тендерний комітет замовника відхилив пропозицію цього підприємства, як таку, що не відповідає умовам тендерної документації. Була допущена арифметична помилка в пропозиції (не 129934,70 грн, а 163327,45 грн) та відсутня довідка про те, що фізична особа, яка підписала тендерну документацію, не була засуджена за злочин, учинений з корисних мотивів. У зв’язку з цим остаточним переможцем торгів стало КП СОР “Суми-Фарм”, яке запропонувало вищу на 15 грн ціну за одну ампулу.

Порада 2. Піймав не піймав, а погнатися можна: спробуйте “відмити” 90 тис. грн

Під час перегляду подробиць тендерних закупівель ми знайшли, на наш погляд, цікаву тенденцію: КП СОР “Суми-Фарм” постійно “блокує” своїх конкурентів. Так, у лютому 2017 року Сумська обласна клінічна лікарня оприлюднила оголошення про проведення процедури закупівлі наркотичних засобів та психотропних речовин. У торгах брали участь Харківське фармацевтичне підприємство “Здоров’я народу”, “Суми-Фарм” і “Чернівціфармація”. За результатами проведення аукціону вже у березні переможцем визнано Харківське фармацевтичне підприємство “Здоров’я народу”, тендерна пропозиція якого має найнижчу ціну.

Однак “Суми-Фарм” висунуло вимогу замовнику щодо дискваліфікації тендерної пропозиції Харківського фармацевтичного підприємства “Здоров’я народу” як такої, що не відповідає умовам тендерної документації. Сумська обласна клінічна лікарня не задовольнила цю вимогу, в результаті чого “Суми-Фарм” подало скаргу до Антимонопольного комітету.

У квітні Антимонопольний комітет, розглянувши цю скаргу, забов’язав замовника скасувати рішення щодо визначення переможцем Харківського фармацевтичного підприємства “Здоров’я народу”. Але, зважаючи на те, що пропозиція Харківського підприємства дозволяла зекономити 90836,00 грн (!), визначити “Суми-Фарм” переможцем було економічно недоцільно. Торги були відмінені, а час – втрачений.

Порада 3. Практикуйтеся більше

Під час закупівлі наркотичних засобів та психотропних речовин Краснопільською центральною районною лікарнею КП СОР “Суми-Фарм” знову висунуло вимогу щодо дискваліфікації тендерної пропозиції Харківського фармацевтичного підприємства “Здоров’я народу” як такої, що не відповідає умовам тендерної документації. Однак у цьому випадку замовник відхилив вимогу, і переможцем було визнано Харківське підприємство.

Порада 4. І ще більше…

Аналогічна ситуація простежується і при закупівлі Сумського обласного кардіологічного диспансера наркотичних засобів та психотропних речовин. Знову вимога від “Суми-Фарму”, знову відхилена, знову переможець – Харківське підприємство.

Порада 5. Знайте собі ціну

Ситуація з закупівлею омнопону також не обійшлася без “Суми-Фарм” – єдиного учасника торгів, про які йтиметься далі. У цьому випадку навіть не довелося напружуватися зі скаргами. І користуючись такою можливістю, підприємство “Суми-Фарм” вирішило пропонувати космічні ціни на знеболюючі. Так, у 2017 році Середино-Будська ЦРЛ закупила у “Суми-Фарм” 30 ампул омнопону за ціною 101,65 грн за одиницю. До слова, Шосткинська ЦРЛ у Чернігівського комунального підприємства “Ліки України” придбала омнопон за 56,61 грн за одиницю. Тобто за суму, яку Середино-Будська лікарня витратила на закупівлю омнопону, можна було б купити майже в два рази більше ампул.

Висновок

Повернімося до затиснених у дверях пальців. Там ви мали потерпіти біль кілька хвилин. А тут ризику піддається життя пацієнта, який мусить боротися з нестерпним болем за відсутності необхідних ліків протягом трьох місяців (і це мінімум, зважаючи на описану вище ситуацію). У той же час “Суми-Фарм” продовжує вести боротьбу за “зайві” 90 тис. грн з бюджету країни, не дає можливості деяким закладам охорони здоров’я безперешкодно придбати значно дешевші препарати, а іноді й отримує підтримку зі сторони. Поки особливо багаті лікарні та комунальні аптеки вирішують, як нажитися на закупівлях, йде час, який дорого коштує людям, страждаючим від пекельного болю кожен день.

Чому б і ні?..

Коментувати
1 Коментар
Григорий
• 10:08 | 16 грудня 2021

На такую кричащую тему ни одного комментария… Вы затронули вершину айсберга. КП Фармация – киевский монополист – толкает опиоиды больным за двойную стоимость. Страшно представить, оборот и наживу, которую “срубают” КП и крышующие его депутаты. Но еще страшней – что у них творится в головах и как далеко эти выродки общества способны зайти.

Відповіcти
08 серпня 2022
05 серпня 2022
04 серпня 2022
03 серпня 2022
02 серпня 2022
01 серпня 2022
29 липня 2022
28 липня 2022
27 липня 2022
26 липня 2022