Європейський тиждень тестування: чому важливо здати кров на ВІЛ і гепатити

0

У Сумах триває Європейський тиждень тестування. Протягом семи днів сумчан безкоштовно тестують на ВІЛ і вірусні гепатити С у мобільній амбулаторії, яка зупиняється на різних локаціях. 

Навіщо тестуватися на ВІЛ і гепатити, де можна пройти тест у обласному центрі та чому вірус імунодефіциту людини стосується всіх, а не лише соціально-незахищені верстви населення, розповідають лікарі та фахівці ВІЛ-сервісних організацій у новому тексті на Трибуні. 

Лариса Панасенко, заступниця медичного директора з питань профілактики і боротьби зі СНІДом, лікарка-інфекціоністка КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань»

Лариса Панасенко

Станом на 1 жовтня в Сумській області під медичним наглядом перебуває 1649 людей, які мають ВІЛ, у тому числі 513- хворих на СНІД. 

Ситуація з COVID-19 внесла свої корективи і в ситуації щодо ВІЛ-інфекції. Як наслідок, за дев’ять місяців 2020 року на наявність антитіл до ВІЛ провели 31088 досліджень. Це майже на 26% менше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. 

Серед людей, які тестуються на ВІЛ, переважають жителі міста, і це говорить про те, що послуга з тестування на ВІЛ для жителів сільської місцевості є не такою доступною. Тому, в даному випадку, потрібно активізувати роботу сімейних лікарів та проводити інформаційно-просвітницьку діяльність щодо важливості своєчасного проходження тесту на ВІЛ. 

Які послуги можуть отримати жителі області у вашому закладі?

У КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» в контексті ВІЛ надаються наступні послуги: діагностика ВІЛ-інфекції з використанням швидких тестів та методом ІФА, медичний нагляд за людьми, що живуть з ВІЛ-інфекцією/СНІДом, діагностика, лікування та профілактика супутніх захворювань, призначення антиретровірусної терапії, лабораторний моніторинг перебігу ВІЛ-інфекції, ефективності антиретровірусної терапії та побічної дії антиретровірусних препаратів, організація заходів з профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини.

Окрім цього, доступна доконтактна профілактика та постконтактна профілактика ВІЛ людям, які мали ризик інфікування ВІЛ, соціальний супровід людей, що живуть з ВІЛ/СНІД та членів їх сімей, консультування з питань планування сім’ї та консультування та обстеження дискордантних пар. 

Чому важливо тестуватися? 

Кожен громадянин нашої держави має свідомо ставитися до свого здоров’я та проходити тестування на ВІЛ. Це можливо робити абсолютно безкоштовно і анонімно,  кожного року у свого сімейного лікаря та/або звернувшись до інших організацій, які надають послуги з тестування на ВІЛ.

Проходження тесту дає можливість людині дізнатися про свій ВІЛ-статус та, у разі виявлення позитивного результату, своєчасно отримати кваліфіковану медичну і психологічну допомогу, розпочати антиретровірусну терапію, за допомогою якої відбувається пригнічення розмноження ВІЛ в організмі, відновлення функції імунної системи, продовження та підвищення якості життя ВІЛ-інфікованих людей. Своєчасна діагностика ВІЛ – є ключовим елементом протидії епідемії ВІЛ-інфекції для зниження рівнів захворюваності та смертності, зумовлених ВІЛ/СНІДом.

Анна Фурса, сімейна лікарка

Анна Фурса

Будь-яка людина, яка має підписану декларацію з сімейним лікарем, може безкоштовно пройти швидкий тест на ВІЛ і гепатити В і С один раз на рік. 

Роль сімейного лікаря у профілактиці та виявленні ВІЛ-інфекції. Якщо людина має бажання дізнатися свій статус — ми проводимо тестування, робимо консультативний висновок і, якщо тест позитивний, — спрямовуємо до лікаря-інфекціоніста. Також ми можемо самостійно пропонувати пройти тест на ВІЛ, якщо на це є підстави. 

Якщо сімейний лікар знає про ВІЛ-статус свого пацієнта, він може корегувати підходи до лікування супутніх захворювань, підбирати ефективні схеми лікування та препарати, спираючись на наявність ВІЛ в організмі.

Зазвичай, за тестуванням до мене звертаються люди, які готуються приймати замісну підтримувальну терапію та проходять обстеження. Проте, часто і під час підписання декларації в людини може виникнути таке бажання. Ми ніколи не відмовляємо та проводимо тест. 

Деякі люди підозрюють або навіть знають, що мають ВІЛ, гепатити В чи С. Для когось тестування проводимо вперше, і вони до оголошення результатів не знають свій статус. Але ми завжди готові проконсультувати та перенаправити на додаткові аналізи, написати направлення чи просто підтримати.

Чому важливо тестуватися?

Це безпека. Пацієнт має розуміти, що якщо він не потурбується про власне здоров’я — цього не зробить ніхто. 

Владлена Концевич, завідуюча відділенням «Клініка, дружня до молоді» КНП «Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди»

Владлена Концевич

Які послуги можна отримати у вашому закладі?

У «Клініці, дружній до молоді» тестуються молоді люди від 14 до 25 років. Якщо вам не виповнилося 14 років, потрібно прийти з законним представником. 

Були випадки, коли на тестування приходили пари, але найчастіше – це індивідуальні тестування. Вони проводяться швидкими тестами, тобто потрібно лише 15 хвилин для очікування результату.

У зв’язку з пандемією COVID-19 є певні зміни в організації проведення амбулаторних візитів. Але ми не закриваємось і не припиняємо тестування та амбулаторних прийомів гінеколога, дерматовенеролога, уролога, психолога для підлітків міста. Планові амбулаторні заходи проводяться виключно за попереднім записом. Він здійснюється через «Поліклініку без черг». 

Тест на ВІЛ у нашому закладі безкоштовний та за бажанням анонімний. Якщо тест виявляється позитивним, наші консультанти нададуть всю необхідну інформацію про подальші дії, психологічно підтримають, поділяться контактами ВІЛ-сервісних організацій в місті, допоможуть з постановкою на облік в Обласному клінічному медичному центрі соціально-небезпечних захворювань для отримання терапії.

Також в «Клініці, дружній до молоді» можливо протестуватися мультитестом на ВІЛ, гепатит В, С, сифіліс. Усі тести придбані за кошти міського бюджету для Дитячої лікарні Святої Зінаїди на початку 2020 року для молоді міста. 

Тестуватися важливо, адже це може допомогти більш свідомо ставитися до власного здоров’я, стати обережніше, інакше поглянути на ризики та не забувати про профілактику. 

Часто підлітки не звертаються до звичайних медичних центрів через сором або страх, що медичний персонал буде налаштований осудливо, не буде збережена конфіденційність, не звертаються через платність послуг або бояться побачити там знайомих. У свою чергу, наша клініка допомагає підліткам не залишатися з проблемою на одинці та не вирішувати її на вулиці.

Наталія Гапієнко, програмна директорка громадської організації “Клуб “Шанс”

Наталія Гапієнко

Наша організація здійснює свою діяльність на території Сумської області з 2006 року. Ми допомагаємо уразливим спільнотам та окремим людям вирішувати соціальні проблеми, з якими вони не можуть впоратися самотужки

Які послуги можна отримати у вашій організації?

У першу чергу ми займаємося профілактикою соціально-небезпечних захворювань серед груп підвищеного ризику. Сюди входять ВІЛ-інфекція, вірусні гепатити В та С, туберкульоз, інфекції, що передаються статевим шляхом. Також наші соціальні працівники займаються доглядом і підтримкою людей, які живуть з ВІЛ на Сумщині, працюють у напрямках профілактики ВІЛ серед засуджених та ув’язнених, доглядають та підтримують ВІЛ-позитивних засуджених і ув’язнених в області.

У напрямку профілактики соціальні працівники “Клуб “Шанс” видають клієнтам організації чисті шприци та голки, спиртові серветки, презервативи, лубриканти, інформаційні журнали та брошури. 

Раз у пів року клієнти можуть безкоштовно та анонімно пройти тест на ВІЛ. Для цього соціальний працівник проводить дотестову консультацію, пояснює алгоритм дій і як працює тест-система. Якщо швидкий тест показав дві смужки (позитивний результат), клієнта консультують та перенаправляють на дообстеження методом ІФА в медичному закладі. Загалом, ми супроводжуємо людину на всіх етапах дообстеження, постановки на диспансерний облік та протягом перших пів року лікування. 

Незважаючи на те, що організація націлена на роботу з ключовими групами, часто “Клуб “Шанс” разом з партнерами проводить акції тестування на ВІЛ і гепатити В і С для всіх охочих. Наші фахівці роблять швидкі тести просто в мобільній амбулаторії в центрі міста. Загалом такі заходи присвячені тижням тестування, Дню боротьби зі СНІДом, Дню боротьби з гепатитами тощо.

Чому важливо тестуватися?

Тестування — це частина відповідального ставлення до свого здоров’я та здоров’я своїх близьких. Вчасне виявлення ВІЛ-інфекції дозволяє швидше підібрати ефективну терапію, уникнути супутніх захворювань, підтримувати імунітет людини. Таким чином людина з ВІЛ зможе жити повноцінним життям, будувати сім’ю, ходити на роботу, народжувати та виховувати здорових дітей.

***

Упродовж останнього тижня листопада громадська організація “Клуб “Шанс” разом із фахівцями КНП СОР “Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань” роблять безкоштовні швидкі тести на ВІЛ і гепатит С та В. Мобільна амбулаторія громадської організації курсує містом Суми та зупиняється на різних локаціях:

ТРЦ «Атріум» 25.11.2020 з 15-00

Альтанка 26.11.2020 з 15-00

Дитячий парк “Казка” (парковка автотранспорту) 27.11.2020 з 15-00

Тестування є безоплатним та анонімним. Дізнатися результат швидкого тесту можна буде вже за 15 хвилин.

Коментувати
12 квітня 2021
09 квітня 2021
08 квітня 2021
07 квітня 2021