Залишатися здоровим. Поради сумських медиків

0

Трибуна поговорила з медиками про те, як залишатися фізично й психологічно здоровим, і про які важливі обстеження не варто забувати.

Про емоції, перші дзвіночки перевантаженої психіки, важливі й безкоштовні тестування, консультації та скринінги — далі!

Оксана Брезме, психіатр-психотерапевт, у професії дев’ять років

Оксана Брезме

Зараз ми всі переживаємо кризу. Криза має дві сторони. Перша — травмуюча: це біль, відчай, страх, горе, неспокій, дратівливість. Інша — мобілізаційна: єднання, віра, надія, підтримка, співпереживання, рефлексія, можливість проявити емпатію, бути корисними.

У кожної людини може проявлятись як лише одна сторона, так і обидві.

Під час війни кожна емоція буде адекватною, але з певними нюансами. Емоція має не заважати жити, має бути усвідомлена, короткотривала (одна змінюється на іншу), а також, більшість із них має стосуватися реальних, об’єктивних подій. 

Приклад: Невтішні новини з фронту – тривога, обурення, сум, відчай, страх, жах. Чуємо про успіхи: радість, надія, натхнення, подяка. І так може змінюватися декілька разів на день або тиждень, і це є нормальним емоційним реагуванням у ненормальних, жахливих подіях.

Інший варіант: емоційний стан ЗОВСІМ не залежить або малозалежить від зовнішніх подій, а лише від внутрішніх процесів. Така людина може відчувати жах навіть тоді, коли усе навколо каже про стабільні або позитивні події. Занурення у світ внутрішніх негативних турбот без можливості вирватися у об’єктивну реальність — не норма.

Важливим показником також є наше соціальне життя, залученість у побутові, звичайні справи, а також можливість контактувати з іншими людьми.

Що важливо?

1. Помітити своє емоційне напруження або перезавантаження у думках.

2. Відслідкувати, чи можете ви займатись звичними справами та чи впливає це на якість такої праці.

3. На чому зосереджена ваша увага? Якщо увага достатньо легко перемикається між різними подіями, вашими особистими думками чи планами — добре. А також важливо, чи можете ви зосередитись на тому, що хочете.

4. Як ви почуваєтеся фізично. Чи комфортно вам у своєму тілі. Чи відчуваєте ви його так, як звикли.

5. Чи маєте ви бажання, цілі, мрії, а також сили на реалізацію того, що треба і того, що хочеться. 

Якщо ви помічаєте, що в чомусь не справляєтеся, відчуваєте постійний емоційний дискомфорт чи фізичне напруження:

1. Перевірте, чи задоволені базові фізичні, тілесні потреби (ви спите вночі, не забуваєте поїсти, не забувайте про гігієну та відпочинок, знаходите час на себе, маєте хоч якусь фізичну активність). Якщо ні, то це перше, що треба вирішити.

2. Практики для саморегуляції. Я завжди рекомендую починати з дихальних вправ:

—  Дихати повільно і глибоко з максимальною концентрацією на змінах у тілі,  які відбуваються.

— Дихання по квадрату. 

— Дихати і рахувати на вдиху й видиху з максимальною концентрацією на рахунку.

Це достатньо короткі та легкі вправи. Їх легко запам’ятати і легко зробити звичкою.

3. Вчіться перемикати увагу з внутрішнього стану на зовнішній світ. Як тільки відчуєте емоційне напруження — фіксуйтеся на речах, які вас оточують. Концентруйтеся на чомусь простому: предметах навколо вас, звуках, запахах, ваших діях.

4. Будьте з собою правдиві. Якщо вам погано, то заперечувати це — шлях до хвороби.

5. Опора. Те, що здатне утримувати вас у стабільному стані. Якщо вона була — її варто згадати. Ні — час створювати. Опора — це те, на що ви завжди можете розраховувати.

6. Реальний контроль. Що у своєму житті ви можете контролювати? Знайдіть ці речі і направляйте увагу в те русло.

Бажання та їх реалізація. Хоч невеликі, прості, легкі у виконанні. Але це має бути у вашому житті й заслуговує бути поміченим.

Коли варто звернутися за допомогою до спеціаліста:

1. Якщо відчуваєте, що самі впоратися не можете.

2. Якщо ви не розумієте, що з вами відбувається і це гірше, ніж було завжди.

3. Ви не можете впоратися з поставленими задачами. Як елементарними — поїсти, так і з більш важкими — закінчити відрізок роботи (за умови, що раніше ви добре справлялись)

4. Стабільно поганий сон. Три дні повного безсоння, 2-3 тижні неспокійного, за умови, що ви хоч щось спробували зробити з ситуацією самостійно.

5. Ви весь час відчуваєте знесилення.

6. Наявність суїцидальних думок, чи думки про самопошкодження.

7. Не очевидний, але важливий фактор: якщо вам рекомендують звернутися за допомогою ваші рідні й близькі люди. 

До кого звертатися: 

Ви можете обирати серед спеціалістів схожого профілю: психолог, психотерапевт,  психіатр. Для першої зустрічі, якщо вас не ведуть за руку родичі, краще обирати спеціаліста, який може діагностувати. Як правило, це психіатр, психотерапевт, або медичний психолог.  У будь-якому разі, якщо спеціаліст, до якого ви звернулися, побачить, що він не працює з таким станом, вас перенаправлять до іншого.

Головне — звернутися. 

Яна Дейнека, працює в сфері громадського здоров’я, ГО “Клуб “Шанс”, раніше — медична сестра з 18-річним досвідом роботи. 

Яна Дейнека

Можна сміливо говорити, що війна вплинула на кожного українця: на наш фізичний і психологічний стани, на доступ до медичних і профілактичних послуг, ліків, обстежень тощо. І це, не враховуючи доступу до їжі, чистої питної води, засобів гігієни чи контрацепції. Усе це може мати прямий вплив на фізичне здоров’я. Тож важливо, щоб люди не забували про власний стан, особливо — в умовах війни. Профілактика хвороб є першим і найголовнішим правилом, якого варто намагатися дотримуватися.

Зокрема, пропоную нагадати про важливі обстеження та правила стосовно здоров’я. Вони підійдуть дорослому населенню, більшість пунктів із списку можна пройти абсолютно безкоштовно, а деякі — навіть анонімно. 

Про що не варто забувати, в контексті здоров’я: 

— Враховуючи, що я працюю в сфері громадського здоров’я, перше, на чому наголошу — тестування на ВІЛ. Це обстеження є обов’язковим і надзвичайно важливим, враховуючи всі ризики і мирного життя, і життя під час війни. Зокрема, поранення, взаємодія з чужою кров’ю під час надання екстреної допомоги, медичні процедури в польових умовах без належної чи з ускладненою стерилізацією інструментів, а також — сексуальні контакти без презервативу з новими партнерами, або з партнерами з невідомим ВІЛ-статусом, вживання ін’єкційних наркотиків — усе це підвищує ризик зараження. Саме тому, абсолютно кожна людина має знайти 15 хвилин і пройти безкоштовне та анонімне обстеження на ВІЛ. 

Підкреслю, що ВІЛ давно перестав був вироком. Люди, які приймають терапію, живуть нормальним життям, будують сім’ї та народжують здорових діток. 

Сюди ж — і обстеження на вірусні гепатити В і С. Процедура та сама — швидкий тест, забір крові відбувається з пальця, а результат відомо вже за 15 хвилин.

Ці тестування можна зробити у сімейного лікаря абсолютно безкоштовно. 

— Далі — для жінок — візит до гінеколога щонайменше раз у рік. Пам’ятайте, онкологія, інфекції, запалення не йдуть у відпустку у зв’язку з війною та не чекають її закінчення. Стреси, погане харчування, відсутність або обмежений доступ до води, засобів гігієни чи контрацепції, переохолодження — усе це може бути спусковими механізмами для ускладнень чи хвороб, не говорячи про інші складні генетичні процеси. Якщо ви перебуваєте у більш-менш спокійній обстановці, а ваш останній визит до жіночого лікаря був більше року тому — заплануйте обстеження. 

— Для чоловіків — візит до уролога. Особливо, якщо є дискомфорт, біль чи будь-які інші відхилення. Не забуваємо — онкологія може довго не проявлятися, певний час бути безболісною чи малопомітною, тож варто обстежуватися, особливо (але не виключно) в старшому віці. 

— Флюорографія. За час війни, на фоні стресу, незбалансованого харчування, перебування в сирих, холодних чи тісних приміщеннях із іншими людьми, імунітет міг ослабнути. І хоч флюшка у нас асоціюється з перевіркою на туберкульоз, проте, вона може показати й інші легеневі патології. А всі відхилення потребують діагностики та вчасного, ефективного лікування. Сам же туберкульоз може протікати досить непомітно, із невисокою температурою, помірним чи відсутнім кашлем, але руйнувати здоров’я людини та наражати на небезпеку інших. 

— Візит до стоматолога. Якщо ви зараз знаходитеся в спокійній обстановці, виділіть час і фінанси на обстеження та лікування зубів. Це важливо, адже зубна біль в сховищі, евакуації чи в будь-яких інших критичних обставинах — може стати важким випробуванням, а в іншій країні без медичної страховки — ще й дороговартісною процедурою. Задача на зараз — перевірити та підлікувати. 

— Після 40 років раджу періодично робити кардіограму й постійно слідкувати за тиском. Якщо є скарги — починайте робити це в будь-якому віці, адже сердечко потрібно берегти.

— Люди можуть довго не помічати постійну спрагу, поступове зменшення ваги, легкий але періодичний свербіж шкіри. Тож на решту — здайте кров на цукор. 

У темі здоров’я важлива не лише дисципліна — безумовно, здавати кров на аналізи й робити скринінги без скраг — це питання саме дисципліни, та важливо й прислухатися до себе, свого стану й відчуттів. Фіксуйте зміни. Далі — звертайтеся до лікаря, адже лише він може поставити вам діагноз і назначити лікування. 

Загалом, усі ці обстеження можна й потрібно узгоджувати з вашим сімейним лікарем чи терапевтом. Більше того, він може звернути увагу на анамнез і порадити пройти більш специфічні аналізи, що потрібні саме вам.

Коментувати
05 жовтня 2022
04 жовтня 2022
03 жовтня 2022
30 вересня 2022
29 вересня 2022
28 вересня 2022
27 вересня 2022
26 вересня 2022
23 вересня 2022
22 вересня 2022
21 вересня 2022
20 вересня 2022