Заради екології: від чого відмовилися сумчани на користь Землі

0

Відмова від поліетилену, пластикових трубочок, одноразового посуду, необов’язкового світла та цілодобово увімкнених електричних приладів. До Всесвітньої кампанії “Година Землі” зібрали для вас текст про речі, від яких відмовилися сумчани заради екології! 

Заради екології: від чого відмовилися сумчани на користь Землі

Каріна, 21 рік, молодіжна працівниця: У шкільному євроклубі ми часто обговорювали з волонтерами проблему екології в різних країнах, для нас влаштовували івенти на еко-тематику. Там зародилася моя еко-усвідомленість, і з кожним роком вона тільки росла. Я відмовилася від одноразових речей: трубочки для коктейлів, одноразовий посуд, целофанові пакети, вода в пластикових пляшках, цукерки. Придбала собі залізні трубочки для напоїв і весь час ношу їх із собою, завжди маю скляну пляшку з водою і термокружку, в яку замовляю каву “на винос”. На роботу чи в подорож беру їжу в багаторазових лотках, або у воскових серветках. І, як іллюстраторка, я відмовилася від малювання в традиційній техніці, тож всю роботу веду тільки в Діджитал форматі. Раніше у мене були сотні олівців, ручок і величезні стопки паперу різної щільності, формату та текстури. А тепер все поміщається в одному маленькому комп’ютері 🙂 Після цих змін мені живеться набагато легше, у мене набагато менше особистих речей і мій будинок незахаращений. Я витрачаю набагато менше грошей і можу більше вкладати в знання та подорожі. До того ж, тепер я більш організована, адже доводиться готувати їжу власноруч і не розраховувати перехопити якийсь батончик у маркеті. І я постійно викликаю подив у продавців, коли відмовляюся брати пакет і кладу все в свій шоппер, а тканинні мішечки для круп це взагалі для них вибух мозку 🙂

Віра, 29 років, перекладачка, волонтерка: Близько шести місяців тому я відмовилася від одноразового посуду. Я не беру каву та чай у пластикові чи паперові стаканчики, ношу з собою туристичну ложко-виделку. Перед цим був тривалий період роздумів. Бачила навколо купу пластикового сміття та бруду, багато розмовляла з еко-активістами та небайдужими людими, а згодом і сама вирішила відмовитися.

Заради екології: від чого відмовилися сумчани на користь Землі

Альона, 26 років, журналістка: Років 15 тому я побачила, як по вулицям європейських міст люди ходять з полотянними торбами. На них були усілякі малюнки або прикольні надписи, тож і я захотіла собі таку. Уже майже 10 років не користуюся пакетами, за покупками ходжу зі своїми торбочками. У Сумах, до речі, на це почали спокійно реагувати буквально 3-4 роки тому. Пакети у мене лише для сирої риби та м’яса. У цьому випадку я для себе альтернативи наразі не бачу. Вісім років тому, коли була вагітною і обирала безпечну побутову хімію, була шокована вмістом звичних засобів. З того часу перейшла на безпечні для сім’ї та природи речі. Жертвую грошима, щоразу, як купую, бо вони дорожче. Але це того варте 🙂 Не купую взагалі дешевих китайських виробів, пластмасового посуду тощо. Не думаю, що це якісь обмеження. Це нормальний, свідомий вибір людини: оберігати себе та уникати непотребу в житті. Так само, як і турбуватися про чистоту природи навколо, адже ми всі – частини однієї великої екосистеми планети, на якій все завжди взаємопов’язано.

Дмитро, 30 років, графічний дизайнер: Я зменшив використання пластику зі 100% на 20%, проте наразі повністю відмовитися від нього дуже важко. Загалом, я перестав використовувати по одному поліетиленовому пакету на кожен вид овочів, а всі покупки складую в портфель. Якщо й купую пакети, то потім повторно використовую їх для сміттєвих контейнерів. Насправді, мені не стало важче ходити за покупками. У мене зараз всі види овочів і фруктів в одному пакеті з 5-7 цінниками на ньому =) Теж саме і з водою – влітку я завжди набираю воду з лимоном або ягодами в багаторазову термопляшку, кидаю її собі в портфель і вона мене виручає =)

Альона, 27 років, інженерка зі стандартизації, поетеса: Майже три роки тому я відмовилась від користування пакетами та перейшла на екосумки. Насправді, просто усвідомила, що вони не забруднюють навколишнє середовище. До того ж екосумки зручні. Сумка забруднилась – кинула до пралки, висушила, і знову ходжу. До того ж це може бути стильно. Після відмови від пакетів жити стало навіть зручніше. Мої сумочки досить об’ємні, тож непотрібно тримати в руках масу пакунків.

Євгенія, 22 роки, флористка: У мене є друг, який у свої вихідні ходить на Чешку і збирає сміття. Просто тому, що він турбується про екологію. Кілька років тому він мене навчив багатьом речам, типу сортуванню сміття, відмови від пластикових пакетів. Зараз я знаходжуся в Нідерландах, де ідеальна чистота і переробляється дуже високий відсоток відходів. Тут я вчуся не просто відділяти пластик від скла, а не викидати одяг, купувати багаторазові мішечки для овочів і фруктів. Тому що свідоме споживання теж важлий етап на шляху до покращення екологічної ситуації. Я дивуюся, як місцеві жителі турбуються про узбережжя Північного моря, на якому живуть. Дивуюся і захоплююся. Тут ніколи не зустрінеш пивних пляшок, які перекотиполем мандрують пляжами, як у нас. У Швейцарії останній сміттєвий полігон, наскільки я знаю, закрили ще за радянських для нас часів і 100% сміття переробляють. Зі свого боку – я не збираю сміття на вулицях у вільний час, але роблю що можу. І вчу цьому свою сім’ю, друзів, молодших сестер.

Данило, 28 років, представник органів місцевого самоврядування: З 2014-го року я майже не приймаю ванну (можливо один раз на місяць, балую себе), зараз приймаю душ. У житті нічого не змінилося, як ходив чистенький, так і ходжу 🙂 Також я на 99% відмовився від купування поліетиленових пакетів. Колись порахував скільки витрачаю на пакети у супермаркетах, то за рік ця сума сягнула 600-700 грн. Я купив собі вже другий рюкзак за ці кошти. Але є проблема, що коли купуєш дрібні товари на вагу, то можна скористатися лише поліетиленовими. Пластикові пляшки я майже ніколи не викидаю, якщо викидаю, то у окремий спеціальний контейнер. Намагаюся повторно використовувати: наприклад коли йду до тренажерного залу, то однією пляшкою я користуюся протягом місяця. Окрім цього, по роботі ми проводимо з десяток заходів на природі. Керуюся принципом – залишити місце після нас чистішим, ніж до нас. Скло, метал та пластик забираємо у місто, органіку закопуємо. І дуже радісно, коли ми приходимо знов на те саме місце у лісі, а воно чисте. Ну і дрібниці: аркуші паперу, надруковані на одній стороні, використовую, як чернетки, папір на роботі і вдома не викидаю, а здаю на макулатуру. Грошей особливо не заробиш, але пару дерев врятувати можна. Коли чищу зуби, то закриваю воду. Або воду після пральної машини використовую для прання, наприклад, коврів. Якщо купую одноразові стакани, то виключно паперові.

Заради екології: від чого відмовилися сумчани на користь Землі

Саша, 17 років, студент СНАУ: Я займаюся екологією майже півроку. Я не п’ю з пластикових пляшок, не беру поліетиленові пакети та тричі думаю перед тим, як купити щось з пластику. Проте, я не відмовляюся від м’яса, адже вважаю, що це стандартний харчовий ланцюг. Екологія та веганство – для мене це різні речі, м’ясо й так будуть виробляти, вирощуючи тварин спеціально для їжі. За цей час моє життя значно змінилося, адже тепер я відповідальніше ставлюсь до речей, якими користуюся.

Ксенія, 36 років, журналістка, копірайтерка: Я не беру пакети в супермаркетах, користуюся еко-торбинками. Усі поліетиленові пакети використовую повторно. Не спалюю сміття, опавше листя чи траву на дачі. Не палю пластик, адже під час горіння ми його одразу вдихаємо. Мінімізую використання міського транспорту, максимально багато ходжу пішки. Окрім цього, я мию посуд гірчичним порошком замість побутової хімії. Для прання речей купую безфосфатний гель. Багато років тому я відмовилася від м’яса. Я зробила це не через екологію, але згодом дізналася, що тваринництво займає друге місце (після транспорту) по забрудненню планети. Вдома я стараюся економити воду, за можливістю мию посуд в набраній раковині, закриваю кран, коли чищу зуби. Загалом, з появою цих принципів, мені не стало важче, просто спочатку це викликало здивування у багатьох людей. Наразі ситуація змінюється, уже всі значно спокійніше до цього ставляться.

Дмитро, 31 рік, підприємець: Декілька років тому купив рюкзак із тканини в АТБ, для того, щоб не купувати поліетиленові пакети щоразу, коли роблю покупки в маркетах, усвідомлюючи, яку загрозу вони несуть. Дуже неприємно спостерігати гору пластику навколо. Поки не запитали, навіть не задумувався, як вплинуло на мене це рішення, а тепер розумію, що вдома відсутній “пакет з пакетами”, тож менше пластику викидається на смітник 🙂

Нагадаємо, у суботу, 30 березня 2019 року, о 20:30 люди у всьому світі вимкнуть світло на одну годину – Годину Землі – щоб показати необхідність об’єднаних дій для збереження природи нашої Планети. Цього року Година Землі в Україні робитиме акцент на зв’язку людини з природою і впливі наших споживацьких звичок на Планету.

Година Землі була розпочата у 2007 році Всесвітнім фондом природи WWF в Австралії з метою привернути увагу до проблеми зміни клімату. У 2008 році ця успішна акція поширилася світом, у ній взяли участь більше 50 мільйонів людей у 35 країнах світу. Україна приєдналася до Всесвітньої кампанії у 2009 році.   

Коментувати
27 березня 2020
26 березня 2020
25 березня 2020
24 березня 2020
23 березня 2020
20 березня 2020