Зісковзнув презерватив чи наколовся на чужу голку: куди звертатися в Сумах, якщо є ризик зараження ВІЛ

0

Існують ситуації, коли ризик зараження вірусом імунодефіциту людини підвищується. Наприклад, якщо людина ненавмисно вкололася чужою голкою, зазнала сексуального насильства, якщо порвався чи зісковзнув презерватив під час статевого акту з новим партнером. 

Окрім цього, війна підвищила частоту поранень, травмувань і надання допомоги в польових умовах. Усе це створює додаткову ймовірність розвитку захворювань. 

Нова рубрика Інструкцій і перший матеріал допоможе розібратися, що робити, якщо є ризик зараження ВІЛ. Чи можна запобігти захворюванню, до якого медзакладу звертатися в Сумах, і скільки часу є, щоб розпочати терапію.  

Постконтактна

Один із способів попередження передачі ВІЛ є вчасне та правильне застосування медикаментозної постконтактної профілактики.

Для цього якомога швидше — не пізніше 72 годин після контакту — необхідно розпочати прийом антиретровірусних препаратів.

Перша допомога

Дії з першої допомоги переважно передбачають дезинфекцію місця контакту. Центр громадського здоров’я МОЗ України дає такі поради:

— негайно вимийте місце контакту з милом: потримайте поранену поверхню тіла під струменем проточної води кілька хвилин або поки кровотеча не припиниться. Якщо доступу до проточної води немає, скористайтесь дезинфікуючим засобом для рук;

— якщо небезпечна рідина потрапила в очі: промийте око водою або фізіологічним розчином. Не використовуйте подразнюючі речовини, як-то мило, спирт, дезінфікуючий засіб тощо;

— якщо небезпечна рідина потрапила в ротову порожнину: виплюньте рідину, прополоскайте рот декілька разів водою або фізіологічним розчином;

— у разі укусу з порушенням цілісності шкіри: промийте рану водою, обробіть рану дезінфікуючим засобом.

НЕ можна стискати, терти пошкоджене місце, відсмоктувати кров із рани, використовувати спирт, йод, перекис водню, накладати пов’язку, знімати контактні лінзи під час промивання очей — вони створюють захисний бар’єр.

Куди звертатися в Сумах

У Сумах медзакладом, який надає постконтактну профілактику ВІЛ, є КНП СОР “Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних хвороб”. Він знаходиться за адресою Білопільський Шлях, 22, прийом із 8:00 до 15:30. 

Якщо критична ситуація сталася у вечірній чи нічний час — цілодобова можливість отримати консультацію та препарати є за адресою Суми, вулиця Металургів, 17 (відділення з надання психіатричної та наркологічної допомоги).

Зверніться до Центру якомога швидше — перші 72 години після контакту є вирішальними для профілактики передавання ВІЛ. Із собою потрібно взяти паспорт. 

У медзакладі можна поговорити з фахівцем, і він визначить, чи дійсно є ризик ВІЛ. Якщо ризик великий, людині призначать постконтактну профілактику. 28 днів вона будете приймати препарати антиретровірусної терапії. 

Варто бути готовим до того, що в Центрі запропонують пройти обстеження на ВІЛ. Це слід зробити якомога скоріше, можливо, «швидкими» тестами, але не пізніше ніж у перші п’ять діб після контакту.

Якщо вам призначили антиретровірусні препарати для запобігання ВІЛ

Дотримуйтеся рекомендацій лікаря, не пропускайте час прийому і повідомляйте йому про всі зміни в самопочутті. Тільки лікар може оцінити, чи пов’язані ці зміни з прийомом медикаментів.

Ні в якому разі не слід скасовувати препарати самостійно. Окрім цього, не приймайте додатково ніяких ліків, не порадившись з лікарем.

У разі подальшого позитивного результату тесту на антитіла до ВІЛ пам’ятайте — сьогодні медицина просунулася далеко вперед — вірус можна контролювати за допомогою АРВ-терапії, жити повноцінним життям, будувати сім’ї та народжувати здорових діток.

Коментувати
07 грудня 2022
06 грудня 2022