Зупинка серця на 25 секунд — історія сумчанина, який пережив передозування

0

31 серпня відзначають Міжнародний день поінформованості про передозування наркотиками. 

У цей день розповідають про перші симптоми передозування та екстрену допомогу, згадують тих, хто загинув від перевищення дози наркотичних речовин і висловлюють підтримку людям, які втратили своїх друзів чи близьких.

Сьогодні ми публікуємо історію сумчанина, який пережив зупинку серця через передозування наркотиками. Історія від початку вживання — до лікування — далі.

Фото ілюстративне.

Івану* близько тридцяти років. Принаймні, стільки здається на перший погляд. Із характерних особливостей — абсолютно поставлена мова, логічний виклад думок і хронології подій. Іван розповідає мені про своє життя — вчився, більше десяти років займався спортом, виріс у благополучній родині.

— Одна людина з мого оточення вживала наркотики. Я знав про це, але не здогадувався, що ін’єкційні. Він почав мені красиво розказувати про них: що і як можна вжити, яким буде ефект. Прийти до вживання легко, якщо перед тобою є відкритий шлях.

Іван говорить, за півроку від першої спроби перейшов до ін’єкційних наркотиків — пояснює, відчував нестачу ефекту. “Тобі постійно мало емоцій і відчуттів, ти перебираєш із дозою, тобі погано, і ти починаєш шукати інші шляхи вживання. Так переходиш до вен”. 

— Я вже був знайомий із ширкою і деякими медичними наркотичними препаратами. Із рук купив таблетки — навіть без блістеру, насипом. Не знав ані дозування, ані детального опису. Мені просто сказали, скільки треба вжити. Я намішав таблетки з іншими речовинами і вколов. 

Іван пригадує, не зміг повністю ввести речовину — втратив свідомість. Говорить, передозування від ін’єкційного вживання — питання миттєве, воно не наступає через кілька годин. 

— У момент передозу ти нічого не відчуваєш, не бачиш, не чуєш. Немає жодного “тунелю зі світлом”. 

Поруч була дружина, вона і знайшла його без тями. 

— Дружина знала мою індивідуальність, але не очікувала такої ситуації. Проте, не розгубилася, і відразу викликала швидку. 

У Івана сталася клінічна зупинка серця на 25 секунд. Чоловік говорить, не знає, як його відкачали. Каже, скоріше за все, дружина чесно сказала лікарям, що трапилося. У свідомість прийшов уже в медзакладі.

— Перше, що почув від лікарів: “Який препарати ви вживали?”. І перше, що подумав: “Ну все, зараз сюди приїде поліція”. І мовчав, не зізнавався. Друге, що почув: “Дурень, ти зараз помреш”. 

Іван говорить, лікарям було складно прийняти факт, що він вжив наркотики.

— Ми молоді люди, забезпечені, гарно вдягнені. Мене знайшли не десь під парканом, а в нашому будинку. Та що там лікарі, у мене батьки не можуть прийняти те, що я вживав. Ситуація в іншому — медики мусять нормально ставитися до передозування й не ділити людей на споживачів і не споживачів. У житті можуть трапитися різні ситуації, банально — наркотик можуть підсипати. І в лікарів має бути неупереджене ставлення, я вважаю. 

Після цього випадку Іван ще певний час продовжував вживати вуличні наркотики.

— На той момент у мене вже з’явилося усвідомлення, що я був на межі. Ми не мали медичних препаратів, якими можна було б ефективно й самостійно боротися з передозуваннями. Не знали, як себе убезпечити. Антагоністів у вільному доступі не було, купити й тримати при собі ампулу чогось, що б зупинило дію наркотику у випадку передозування, було неможливо. 

***

Уже кілька років на Сумщині споживачам опійних наркотиків безкоштовно видають набори допомоги при передозуванні опіоїдами. Займається цим громадська організація “Клуб “Шанс”. 

Про складність із доступом споживачів до антидотів опійним наркотикам і роботу організації над вирішенням цього питання розповідає соціальна працівниця Шансу Яна Дейнека. 

Яна Дейнека

Яна пояснює, що зазвичай в аптеках продається Налоксон, антидот, який рятує від передозування опіатами. Проте, купити його завжди було непросто. Навіть у мирний час. Попри те, що є Наказ МОЗ України від 15.01.2018 № 65, в якому зазначено, що лікарський засіб «Налоксон» відпускається без рецепта у кількості 2 мг (п’ять ампул препарату) на один відпуск, в аптеках за звичаєм просять рецепт.  

Окрім необхідності рецепту, Налоксону попросту може не бути в продажі, а його замовлення займає кілька днів. Кілька днів — надто багато, якщо передозування вже сталося. 

— Під час війни ситуація ускладнилася й тим, що аптеки в Сумах певний час були зачинені. І єдиним варіантом отримати засіб від передозування був “Клуб “Шанс”, який не переставав його видавати. 

Дейнека говорить — набір від передозування передбачений для клієнтів напрямку Профілактики ВІЛ — споживачів ін’єкційних наркотиків. “Ми проводимо їм консультації та передаємо ампулу Налоксону, інструкцію до препарату, один шприц, спиртову серветку та брошуру”. 

Яна додає, у людей бувають дуже важкі передозування, коли однією ампулою не обійтися. У таких випадках, треба зробити першу ін’єкцію та викликати швидку допомогу. Розповідає, що знає кілька історій, коли виданий нею Налоксон врятував людям життя. 

— Часом, клієнти відмовляються брати препарат. Кажуть, їм не потрібен. Я наполягаю, а потім вони приходять і розповідають, як врятували своїх знайомих під час передозування.

Окрім цього, Яна проводить невеликі заняття на тему екстреної допомоги при передозуваннях для клієнтів організації. 

— Пояснюю, що робити, відповідаю на питання, чи треба підколювати язик до щоки, щоб не проковтнути (кажу відразу — ні). Показую, як класти людину в стабільне положення на бік. Проте, питання все одно залишаються, і дехто все ще умудряється засунути людині ложку до рота. 

Загалом, за вісім місяців 2022 року ГО “Клуб “Шанс” видала 1203 набори з Налоксоном від передозування. 

Налоксон

Діяльність із видачі Налоксону та консультування клієнтів здійснюється в рамках напряму “Профілактика передозувань” проекту за фінансування МБФ «Альянс громадського здоров’я».

***

Іван говорить, у нього і в його рідних є Налоксон від Шансу. Вони заховані в різних місцях ще з років, коли він вживав вуличні наркотики. 

Останній рік чоловік лікується від залежності. Стверджує, до лікування прийшов лише після повного усвідомлення себе.

— Ти дивишся на себе, і чесно кажеш — я такий, я не бачу інших шляхів, найближчим часом нічого не зміниться. Миришся з цим. І лише потім починаєш лікуватися. 

Іван став пацієнтом замісної підтримувальної терапії. Це — один із офіційно затверджених методів лікування пацієнтів із опіоїдною залежністю, що внесений до протоколів лікування МОЗ України. 

— Я розумію, що це державна програма, повний лікарський контроль. Я перестав бути в постійному ритмі пошуку. Зараз я можу пригальмувати, подумати, я інакше дивлюся на світ. А ще — це показник для родини, що я готовий змінюватися. Тепер вони не живуть, як на пороховій бочці. Адже наркотики — це дуже дорого, всі твої гроші, золото, машини — все йде на них. 

Іван додає, дуже звик розуміти, що він офіційно лікується. 

— Коли почалася війна, я дуже хвилювався, що в місті не буде терапії. Але з цим усе було добре, препарати постійно видавали, лікарня жодного разу не відмовила у пігулках. 

Іван говорить, часом він зменшує дозування терапії. Але повністю відійти від лікування ще не може. 

— Рідні та близькі дуже довго не могли з цим змиритися. Але в якийсь момент усвідомлення прийшло. Вони знають, яким я був на початку вживання. Бачили мене в активній фазі — коли я міг винести з дому що завгодно. І живуть зі мною зараз — коли я заспокоївся, почав лікуватися, ходжу на роботу, спілкуюся з іншими людьми. 

Я точно можу сказати, рідні розуміють, що лікування — це єдиний вихід. Із тим мною, якого вони бачили під час загострень, ніхто не готовий знову зустрітися.

*Ім’я героя змінено авторкою з етичних міркувань.

Перше фото в матеріалі та фото на прев’ю – ілюстративні.

Коментувати
05 жовтня 2022
04 жовтня 2022
03 жовтня 2022
30 вересня 2022
29 вересня 2022
28 вересня 2022
27 вересня 2022
26 вересня 2022
23 вересня 2022
22 вересня 2022
21 вересня 2022
20 вересня 2022