Токар Олександра
4 записи

Стенди із залишками медикаментів: як сумські лікарні виконують наказ МОЗу

0

МОЗ України розробило наказ №459, який зобов’язує кожен державний та комунальний заклад охорони здоров’я розміщувати стенди з інформацією щодо наявності медикаментів. Журналісти сайту “Трибуна” вирішили промоніторити, як Сумські медзаклади дотримуються наказу МОЗу. 

На стенді має бути інформація про наявні медикаменти, витратні матеріали, медичні вироби та харчові продукти для спеціального дієтичного споживання в кожному відділенні, а також біля входу в заклад.

Так має виглядати стенд з інформацією про наявні безкоштовні медикаменти

Ми промоніторили вісім міських лікарень та Сумську обласну дитячу клінічну лікарню. Можемо проспойлерити, що з дев’яти медзакладів стенди із залишками ліків є лише у двох.

“ЛІКІВ НЕМАЄ, ВИВІШУВАТИ НІЧОГО”

Це нам намагалися довести в Сумській обласній дитячій клінічній лікарні. Зокрема, стверджували, що залишків ліків, які закуплені на бюджетні кошти, – в принципі немає. А якщо є, то в дуже малій кількості.

Якщо ви прийдете до лікарні і побачите на стенді інформацію про два безкоштовні шприци, ви почнете їх вимагати, бо вони ж є. А крім вас серед наших пацієнтів є безпритульні, багатодітні мами, АТОвці та їх родичі… Так як нам потрібно поділити ті два шприци? – так ситуацію пояснили нам медпрацівники лікарні.

Так, стенди МОЗу у лікарні є. Але фактично на них розміщена інформація, яка в принципі не стосується наказу: про права пацієнтів, інформація для батьків, правила внутрішнього розпорядку тощо.

Cтенди в обласній дитячій лікарні

На офіційному сайті управління охорони здоров’я Сумської ОДА ми перевірили актуальну інформацію щодо залишків ліків у цій лікарні. Те, що ми виявили, абсолютно не відповідає твердженням працівників медзакладу.

Пропонуємо особисто переконатися, що цій лікарні є, що показати на стендах.

Схожий на МОЗівський список залишків ліків ми знайшли лише у відділенні гематології. Ці препарати передбачені для лікування дітей, хворих на онкологічні та онкогематологічні захворювання. Проте це – не виконання наказу МОЗу, а оприлюднення ліків, якими лікарню забезпечила не держава, а фонд “Гельвеція”.

Стенди МОЗу у міській лікарні № 4 також відсутні. Головний лікар Тарас Стефаник ситуацію коментує наступним чином:

Є наказ МОЗу. На наказ Міністерства має бути наказ обласного управління – це, що стосується стаціонару.  Я вам відразу говорю, ми цей наказ не виконуємо, ми не вивішуємо, у нас є недоторканний запас лікарських засобів, і якщо його вивісити… самі розумієте.

У нас є перелік ліків, які ми надаємо людині, коли вона тільки потрапляє в лікарню – на перший день. Такі препарати є, але стендів, я вам відразу говорю, стендів немає“.

Окрім цього, у нас запитали ДЕ та ДЛЯ КОГО (“хто його читатиме?”) вивішувати плакати з інформацією щодо наявності медикаментів.

Стенди у Сумській міській клінічній лікарні №4

Стенди у Сумській міській клінічній лікарні №4

У ще п’яти медзакладах наказ МОЗу також не виконують. На реєстратурі на питання: “Де знаходиться інформаційний стенд із залишками ліків” нам або не відповідали, або говорили, що таких немає, або направляли до адміністрації закладу. Так, наприклад, у Сумській міській стоматологічній поліклініці є стенд із наявними медикаментами, але він розроблений не у відповідності до наказу МОЗу та не містить дати оновлення.

Стенд Сумської міськіої стоматологічної поліклініки

Стенд Сумської міськіої стоматологічної поліклініки

Виконують наказ №459 лише у двох перевірених медзакладах Сум. Це – міська дитяча лікарня ім. Святої Зінаїди та міська клінічна лікарня №5.

Ми вивішуємо цю інформацію на стенді біля приймального відділення та в поліклініці – біля реєстратури. Поновлюється список медикаментів, які є в централізованому пункті видачі ліків, щотижня, – говорить Тетяна Ткач, заступник головного лікаря з лікувально-профілактичної роботи.

Окрім цього, ми вирішили запитати у сумчан, чи знають вони, що лікарні мають вивішувати стенди із залишками ліків. Більшість з них про наказ не чули.

Олександра Токар

Яна Дирявська

Коментувати

21 вересня 2018