Яна Дирявська
10 записи

Тендер для двох

0

Минулого разу ми розповіли вам про те, як лікарні позбуваються конкуренції при закупівлях ліків та, власне, як сталося так, що із 360 мільйонів гривень у 2017 році медзаклади Сумщини зекономили лише 19 тисяч.

Сьогодні ми продовжуємо нашу тему. Але цього разу – про закупівлю устаткування для операційних блоків, на якій Сумська міська клінічна лікарня №5 зекономила… піввідсотка.

Тендер для двох

Тендер для двох

У червні Сумська міська клінічна лікарня №5 в Prozorro оприлюднює оголошення на закупівлю гастрофіброскопу, колонофіброскопу та джерела світла до них.

Потенційні учасники торгів мають виконати таку вимогу – документально підтвердити досвід виконання аналогічних договорів. Очікувана вартість складає мільйон гривень.

Участь у цій закупівлі беруть дві фізичні особи-підприємці: Олександр Міщанюк і Олександр Білик. Перший пропонує ціну 994,5 тисяч, другий – 999 тисяч гривень. І, відповідно до принципів Prozorro, у цьому тендері перемагає Міщанюк.

З точки зору економії все наче логічно і правильно. Наче.

Насправді є кілька але.

АЛЕ №1: переможець тендеру не надав документального підтвердження виконання аналогічних договорів щодо продажу колонофіброскопу та джерела світла.  Це категорично суперечить одному з основних принципів здійснення публічних закупівель – об’єктивної та неупередженої оцінки позицій. Крім цього, це дискредитує систему закупівель в цілому.

Можливо, учасник просто забув надати відповідні документи, але досвід виконання таких договорів насправді має? Шукаючи відповідь на це питання, ми зіткнулися з

АЛЕ №2: у системі Prozorro не укладено жодного договору на поставку колонофіброскопу підприємцем Міщанюком.

Крім того, нам вдалося з’ясувати дещо більш цікаве.

АЛЕ №3: майже у всіх торгах, де учасником був Міщанюк, Білик також брав участь. Під час аукціонів обидва підприємця ціни не знижували, а торги перемагали почергово. При цьому економія становила менше одного відсотка.

Більше того, ці підприємці пропонують лікарням абсолютно однакові гастрофіброскопи за різними цінами. Але такими цінами, які чітко підходять під очікувану вартість закупівлі.

Так, наприклад, у травні Міщанюк продав це устаткування Красилівській центральній районній лікарні за 348 тисяч, а у серпні – за 426 тисяч Сумській міській клінічній лікарні №5.

За цей проміжок часу курс іноземних валют суттєво не змінювався. Постачальник гастрофіброскопу в обидвох випадках один – ТОВ «Олімпас Москва». Тому питання наступне: як формувалася запропонована ціна?

На жаль, система Prozorro автоматично не фіксує такі випадки. Виявити їх можна лише вручну, вивчаючи окремо кожен тендер. Але дещо все ж відбувається автоматично. Щонайменш, не несеться відповідальність за махінації, зрозумівши механізм яких державні медзаклади економлять піввідсотка і нормально себе при цьому почувають, а підприємці формують ціни відповідно до власних побажань.

У наступному матеріалі ми розповімо про те, що відбувається з цінами на товари вже після підписання договору.

Коментувати
27 червня 2022
26 червня 2022
22 червня 2022
21 червня 2022
20 червня 2022
18 червня 2022
17 червня 2022
16 червня 2022
15 червня 2022