Яна Дирявська
10 записи

Вгадати ціну: як сумські лікарні “економлять” до копійки

0

У системі Prozorrо при використанні відкритих торгів у замовників є можливість застосовувати переговорну процедуру у тому випадку, якщо тендер був двічі відмінений через відсутність конкуренції, тобто наявності щонайменш двох учасників.

Вгадати ціну: як сумські лікарні "економлять" до копійки

Вгадати ціну: як сумські лікарні “економлять” до копійки

Відповідно до цієї процедури замовник може укласти договір з тим учасником, із яким найвигідніше (що для нього “вигідно”, вирішувати також йому), і прозвітувати про це у Prozorro як постфактум.

Логічно, коли така процедура застосовується під час закупівлі дуже рідкісного товару або послуги.

Припустимо, сумська лікарня закуповує електроенергію. Зрозуміло, що договір може бути укладений лише з одним постачальником. У нашому випадку – із Сумиобленерго. Тому через відсутність конкуренції на цьму ринку та альтернативи, використовується саме переговорна процедура.

Таким чином у 2016 році переговорною процедурою під час закупівлі ліків шість разів скористався Сумський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни та Сумська обласна клінічна лікарня.

А от у 2017 році ситуація кардинально змінилася. Шістнадцять сумських закладів охорони здоров’я за січень – вересень скористалися переговорною процедурою 51 рази при закупівлі фармацевтичної продукції.

Але, враховуючи той факт, що в Україні продажем лікарських засобів займається приблизно 20 тисяч аптек, важко говорити про відсутність конкуренції.

Чому фармацевтичні підприємства не брали участь у цих тендерах та не пропонували свою продукцію? Причин може бути кілька. Замовники можуть використовувати старі класифікатори або в один тендер включати багато лотів, на кожен з яких треба подати повний пакет документів, тощо. Це нераціонально, тому багато потенційних учасників відсіюють подібні тендери.

Так, замовник у такому випадку має законне право скористатись переговорною процедурою. Це означає, що він може на визначену суму грошей укласти договір з будь-яким постачальником. Тож замовник може скористатися таким ресурсом, як WikiLiky, знайти постачальника, який пропонує кращу ціну в регіоні, укласти з ним договір і зекономити державні гроші.

Що напротивагу роблять сумські медзаклади? Укладають договори чітко під виділені кошти. Наприклад, Сумська обласна клінічна лікарня у 2017 році провела три переговорні процедури. Їх очікувана вартість у сумі склала 489 202,57 грн. А сума укладених договорів… – 489 202,57 грн. Сума не змінилася.

В області середній коефіцієнт економії при допорогових та відкритих торгах при закупівлі фармацевтичної продукції складає 11%. Це означає, що знайти постачальника, який запропонує нижчу ціну у Сумах все-таки можна, якщо його шукати.

Щоб розвіяти всі можливі сумніви, уявіть, що ви йдете у аптеку за Цитрамоном, який коштує, 5 грн 22 копійки. Яка ймовірність того, що ви стовідсотково вгадаєте, скільки коштує пачка, і візьмете з собою ні копійкою менше чи більше?

Що цікаво, Сумська обласна клінічна лікарня – не єдина, якій вдається вгадати до копійки вартість “Цитрамону”. Серед таких Сумський обласний кардіологічний диспансер, обласна спеціалізована психіатрична лікарня №2, міська клінічна лікарня №1, №4, обласна дитяча клінічна лікарня. Хто на черзі?

Коментувати
27 червня 2022
26 червня 2022
22 червня 2022
21 червня 2022
20 червня 2022
18 червня 2022
17 червня 2022
16 червня 2022
15 червня 2022