У системі Prozorrо при використанні відкритих торгів у замовників є можливість застосовувати переговорну процедуру у тому випадку, якщо тендер був двічі відмінений через відсутність конкуренції, тобто наявності щонайменш двох учасників.

Вгадати ціну: як сумські лікарні “економлять” до копійки
Відповідно до цієї процедури замовник може укласти договір з тим учасником, із яким найвигідніше (що для нього “вигідно”, вирішувати також йому), і прозвітувати про це у Prozorro як постфактум.
Логічно, коли така процедура застосовується під час закупівлі дуже рідкісного товару або послуги.
Припустимо, сумська лікарня закуповує електроенергію. Зрозуміло, що договір може бути укладений лише з одним постачальником. У нашому випадку – із Сумиобленерго. Тому через відсутність конкуренції на цьму ринку та альтернативи, використовується саме переговорна процедура.
Таким чином у 2016 році переговорною процедурою під час закупівлі ліків шість разів скористався Сумський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни та Сумська обласна клінічна лікарня.
А от у 2017 році ситуація кардинально змінилася. Шістнадцять сумських закладів охорони здоров’я за січень – вересень скористалися переговорною процедурою 51 рази при закупівлі фармацевтичної продукції.
Але, враховуючи той факт, що в Україні продажем лікарських засобів займається приблизно 20 тисяч аптек, важко говорити про відсутність конкуренції.
Чому фармацевтичні підприємства не брали участь у цих тендерах та не пропонували свою продукцію? Причин може бути кілька. Замовники можуть використовувати старі класифікатори або в один тендер включати багато лотів, на кожен з яких треба подати повний пакет документів, тощо. Це нераціонально, тому багато потенційних учасників відсіюють подібні тендери.
Так, замовник у такому випадку має законне право скористатись переговорною процедурою. Це означає, що він може на визначену суму грошей укласти договір з будь-яким постачальником. Тож замовник може скористатися таким ресурсом, як WikiLiky, знайти постачальника, який пропонує кращу ціну в регіоні, укласти з ним договір і зекономити державні гроші.
Що напротивагу роблять сумські медзаклади? Укладають договори чітко під виділені кошти. Наприклад, Сумська обласна клінічна лікарня у 2017 році провела три переговорні процедури. Їх очікувана вартість у сумі склала 489 202,57 грн. А сума укладених договорів… – 489 202,57 грн. Сума не змінилася.
В області середній коефіцієнт економії при допорогових та відкритих торгах при закупівлі фармацевтичної продукції складає 11%. Це означає, що знайти постачальника, який запропонує нижчу ціну у Сумах все-таки можна, якщо його шукати.
Щоб розвіяти всі можливі сумніви, уявіть, що ви йдете у аптеку за Цитрамоном, який коштує, 5 грн 22 копійки. Яка ймовірність того, що ви стовідсотково вгадаєте, скільки коштує пачка, і візьмете з собою ні копійкою менше чи більше?
Що цікаво, Сумська обласна клінічна лікарня – не єдина, якій вдається вгадати до копійки вартість “Цитрамону”. Серед таких Сумський обласний кардіологічний диспансер, обласна спеціалізована психіатрична лікарня №2, міська клінічна лікарня №1, №4, обласна дитяча клінічна лікарня. Хто на черзі?