Регіональний центр з надання БВПД у Сумській області
54 записи

Відпустка і відпускні в Україні: як відстояти своє право на відпочинок

0

Літо – гаряча пора відпусток. Хтось планує подорожі, цікаві екскурсії, комусь до вподоби більше часу проводити разом із сім’єю, друзями та й просто “перевести дух” від роботи. Проте омріяний відпочинок можуть зіпсувати як невиплатою коштів, так і взагалі відмовою у наданні відпустки. Фахівці системи безоплатної правової допомоги Сумщини розставлять усі крапки над “і” у питанні “Відпустка і відпускні в Україні: як відстояти своє право на відпочинок”.

Кожен працівник в Україні має право на відпустку і на відпускні. Право працівника на відпустку повної тривалості у перший рік роботи настає через шість місяців безперервної роботи на підприємстві. Якщо така відпустка надається раніше 6 місяців безперервної роботи, то її тривалість визначається пропорційно до відпрацьованого часу.

Не мають права на відпустку громадяни, які працюють за договорами цивільно-правового характеру, тому що вони регулюються Цивільним кодексом України і не є трудовими.

Які види відпусток є в Україні?

В Україні існують такі види відпусток:

  • Щорічна основна відпустка
  • Щорічні додаткові відпустки
  • Додаткові відпустки у зв’язку з навчанням, творча відпустка
  • Соціальні відпустки
  • Відпустки без збереження заробітної плати

Куди звертатися, якщо роботодавець не виплачує відпускні?

Працівник може звернутися зі скаргою до профспілки, державної інспекції праці або суду.

Як скласти позов до суду у зв’язку з невиплатою відпускних?

Позов – це заява (позивача до відповідача), адресована до суду. Позов супроводжується доказами, посиланнями на порушення обвинуваченим законодавства (статей законів) і прав позивача. У прикінцевій частині заяви позивач формує свої вимоги до відповідача і просить суд їх задовольнити. Повністю вимоги до форми позовної заяви викладені в процесуальному кодексі.

Чи підлягають індексації несвоєчасно виплачені відпускні?

Так, у зв’язку з несвоєчасною оплатою відпускних необхідно вимагати від роботодавця компенсацію. Закон прирівнює відпускні із заробітною платою, і тому їх невиплата в строк тягне за собою штрафні санкції.

Чи має роботодавець право не виплачувати відпускні?

Ні, заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше, ніж за три дні до її початку.

Що робити, якщо роботодавець порушує Ваше право на відпустку?

Написати письмову скаргу (заяву) до свого роботодавця, зареєструвати її вхідний номер. Це буде документальне підтвердження порушень роботодавця. А також можна звернутися зі скаргою до профспілки, державної інспекції праці або прокуратури.

Яка тривалість щорічної відпустки в Україні?

Щорічна оплачувана відпустка надається працівникам не менш, ніж на 24 календарних робочих дні за відпрацьований робочий рік, який обчислюється з дня укладення трудового договору.

Яка відпустка надається особам до 18 років?

Особам віком до вісімнадцяти років надається щорічна основна відпустка тривалістю 31 календарний день.

На яку додаткову відпустку можуть розраховувати працівники, які мають дітей?

Додаткова відпустка, тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів, надається таким категоріям працівників:

  • жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда, або усиновлену дитини;
  • батьку, який виховує дитину без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
  • особі, яка взяла дитину під опіку.

При наявності вибору з кількох підстав працівникові надаються відпустки загальною тривалістю не більше 17 календарних днів.

Додаткова відпустка тривалістю 14 робочих днів на рік, але не більше 16 календарних днів надається громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і належать до 1-ї та 2-ї категорій.

Загальна тривалість щорічних основної та додаткової відпусток не може перевищувати 59 календарних днів, а для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах, – 69 календарних днів.

Щорічна основна відпустка надається як самостійно, так і разом з додатковою відпусткою.

На скільки днів можна взяти відпустку за свій рахунок?

За сімейними обставинами та з інших причин працівникові може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.

Тож, представники системи безоплатної правової допомоги наголошують: знайте свої права та вмійте їх захищати! Є питання? Телефонуйте 0 800 213 103 єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги (цілодобово, в межах України – безкоштовно).

Олексій Рибалка, начальник відділу забезпечення роботи контактного центру Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області.

Коментувати
28 червня 2022
27 червня 2022
26 червня 2022
22 червня 2022
21 червня 2022
20 червня 2022
18 червня 2022
17 червня 2022
16 червня 2022