Регіональний центр з надання БВПД у Сумській області
54 записи

Як діяти, коли вас зупинив поліцейський

0

Багатьох клієнтів системи безоплатної правової допомоги, які звертаються за консультацією по телефону 0-800-213-103, цікавлять питання: як поводити себе, коли на вулиці поліцейський звертається з вимогою перевірити документи, чи може поліцейський попросити показати вміст кишень і в яких випадках людину можуть затримати і доставити до відділу поліції.

Відповідно до Закону України “Про Національну поліцію”, поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів у таких випадках:

1) якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;

2) якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;

3) якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;

4) якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;

5) якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;

6) якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення.

Особа, у якої вимагають пред’явити документи, має право знати причини та підстави перевірки. Крім того, працівник поліції при зверненні зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук.

А як бути, якщо поліцейський просить показати вміст кишень, провести поверхневу перевірку? Така вимога є правомірною лише у випадку, якщо є достатні підстави вважати, що у особи є річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб або зазначена річ є знаряддям вчинення правопорушення. Як і у випадку з перевіркою документів, у особи є право знати підстави проведення поверхневої перевірки.

Слід зазначити, що поверхнева перевірка полягає у проведенні по вбранню рукою або з використанням спеціальних приладів або засобів огляду речей, які особа показує сама. Проводиться цей захід працівником поліції тієї ж статі що і особа, яка оглядається, якщо іншої статі – то лише з використанням спеціальних приладів або засобів. На відміну від особистого огляду, для здійснення якого потрібні більш ґрунтовні підстави, при поверхневій перевірці не вимагається складання протоколу і наявність понятих.

У випадках необхідності припинення адміністративних правопорушень, коли вичерпано інші заходи впливу, встановлення особи, складення протоколу про адміністративне правопорушення у разі неможливості складення його на місці вчинення правопорушення, забезпечення своєчасного і правильного розгляду справ та виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення допускається адміністративне затримання особи. Про затримання складається відповідний протокол, який підписується посадовою особою, яка його склала, і затриманим, де, серед іншого, зазначаються мотиви затримання. Особу, яка вчинила адміністративне правопорушення, може бути затримано на строк до трьох годин, а в окремих випадках, передбачених законодавством, – до трьох діб. Зверніть увагу, що з моменту затримання у особи виникає право на безоплатну вторинну правову допомогу, тобто на адвоката, послуги якого оплачує держава і який представлятиме ваші інтереси у відносинах з працівниками поліції. Вимогу про звернення до відповідного Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги необхідно пред’явити черговому у відділі, куди доставлено затриманого.

Виникли питання? 0 800 213 103 єдиний безкоштовний цілодобовий номер з надання безоплатної правової допомоги в Україні.

Олексій Рибалка, начальник відділу забезпечення роботи контактного центру Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області.

Коментувати
27 червня 2022
26 червня 2022
22 червня 2022
21 червня 2022
20 червня 2022
18 червня 2022
17 червня 2022
16 червня 2022
15 червня 2022