Андрій Букін
45 записи

Як поступово вбивають медицину

0

12 січня 2022 Кабінет міністрів України прийняв постанову, де остаточно закріпив необґрунтоване популістичну обіцянку Зеленського. Мова йде про збільшення заробітних плат у медичних закладах лікарям та медичному персоналу. І не дивлячись на те, що сама теза позитивна – ці дії будуть руйнувати медичну галузь. Чому так відбувається і звідки гроші?

Як поступово вбивають медицину

Пропозиція Зеленського звучить наступним чином:

–   На рівні не менше 20 000 гривень лікарям (крім лікарів-інтернів) та професіоналам з вищою немедичною освітою, які допущені до медичної діяльності в закладах охорони здоров’я;

–   На рівні не менше 13 500 гривень для посад молодших спеціалістів з медичною освітою (фахових молодших бакалаврів), фахівцям з початковим рівнем (короткий цикл) вищої медичної освіти, першим (бакалаврський) рівнем вищої медичної освіти і магістрів з медсестринства;

Чудова пропозиція, і люди мали б отримувати більшу заробітню плату, але мова йде про те що в Державному бюджеті не закладено збільшення заробітних плат. Пакети НСЗУ суттєво не збільшились у вартості – як наслідок медичні заклади будуть отримувати, в поточному році, кошти на рівні з минулим. В свою чергу органи місцевого самоврядування відмовляються також фінансувати те, що не профінансувала держава і прийняли місцеві бюджети без таких призначень.

У результаті ці проблеми повністю лягають на плечі головних лікарів (на сьогодні виконавчих директорів КНП). Де ж вони будуть брати кошти, щоб виконати обіцянку президента? Варіантів декілька:

–   Скоротити персонал

–   Зменшити години роботи

–   Частково відмовитись від закупівель медикаментів;

–   Частково відмовитися від капітальних видатків

Від усіх цих рішень страждати в результаті буде тільки пацієнт. Операції будуть вартувати дорожче, обстеження здорожчає, обслуговування погіршиться.

Але це не останні новини щодо медицини у січні місяці. Вишенькою на торті є ініціатива народних депутатів від фракції «Слуга Народу» Герман Денис та Копанчук Олена, які хочуть прибрати Норму Закону про 5% ВВП на ПМГ (програму медгарантій), яка сприяє збільшенню бюджету на медицину.

Власне, коли розпочиналася медична реформа, в ній було прораховано, що для якісного забезпечення медичними послугами населення з державного бюджету має бути виділено не менше 5% ВВП. З 2019 року такої суми не виділялося з бюджету. Ба більше, щороку цю суму намагаються зменшити.

Як наслідок:

❌ Медицина вертається до корумпованих схем і пацієнти все частіше передають лікарям гроші у конвертах.

❌ Фінансування медицини буде відбуватись за залишковим принципом — в останню чергу.  Норма про 5% ВВП на ПМГ буде виконуватись лише, якщо будуть “зайві кошти”. Тобто — ніколи.

❌ 2,9% ВВП на ПМГ у цьому році можуть стати значно меншими у наступних роках. Хоч у 2022 році ми маємо бюджет з діркою у понад сто мільярдів, але це вже значно більше за попередній рік. Зі скасуванням Норми ні про яке зростання не буде йти і мови.

❌ Критично недофінансована медицина, яка буде мати ще більше недофінансування — відсутність ліків для пацієнтів, відсутність безоплатних послуг для населення, низькі зарплати для лікарів. За всім цим будуть людські історії, трагедії, проблеми, які навіть важко зараз уявити.

Коментувати
07 грудня 2022
06 грудня 2022