Андрій Букін
45 записи

Загублена медицина

0

За подіями останнього тижня, інформаційною агресією московітів через п’яту колону в країні, навалу підкилимних місцевих договірняків та пандемію COVID-19 з інформаційного простору зникла тема медицини в розрізі майбутнього цієї галузі. Насправді, в такій інформаційній навалі складно розібатися, навіть коли ти розумієш процеси, не кажучи вже про пересічних громадян.

Загублена медицина

Перед тим, як розпочати цю розмову, слід зазирнути на пару років назад, аби зрозуміти, що відбувається нині.

15 листопада 2017 року створили орган, який має назву “Національна служба здоров’я України” (НСЗУ). Він є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення. Діяльність НСЗУ спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров’я.

Основні завдання НСЗУ:

– Реалізація державної політики у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій);
– Виконання функцій замовника медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій;
– Внесення на розгляд Міністра охорони здоров’я пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.

Цей орган має стратегічне значення для держави, бо саме через нього мали проходити всі розрахунки з КНП, в які перетворилися медичні заклади. Саме цей орган центральної виконавчої влади формував пакети послуг, що мали б фінансуватися з Державного бюджету для кожного пацієнта.

На сьогоднішній день НСЗУ лишається без керівництва. Був оголошений конкурс за результатами якого не було призначено нового обличчя. Міністр виконав всі дії, щоб формально завершити конкурс. Далі закон дає Прем’єр-міністру два варіанти – провести новий конкурс або призначити тимчасового керівника, уклавши контракт. У першому випадку ми маємо демократичну процедуру, яка покликана захистити інтереси громадян. У другому – в непрозорий необґрунтований спосіб довірити випадковій людині управління всім медичним бюджетом країни в період пандемії.

Звісно, що питання на сьогодні лишається відкритим. Але, з урахуванням того,що за неповних чотири місяці у нас змінилося три міністри Охорони здоров’я, це свідчить про серйозні виклики у цій галузі. Керівництво держави не має стратегічного бачення, що робити з галуззю у цілому. Якщо раніше у нас були складнощі з недофінансуванням, то вже на сьогоднішній день можна констатувати той факт, що немає моделі фінансування медичних закладів. Київські керманичі зсилаються на те, що у міністерстві не має ресурсів, вони всі передані в НСЗУ. Тому процес по ліквідації цієї установи – це питання часу.

Інша ще більша проблема – це те, що зупинені 38 програм по закупівлям медикаментів на 2020 рік. Ці закупівлі просто ніхто не проводив з трьох попередніх міністрів. На сьогоднішній день проблема закупівлі медикаментів для вразливих груп під серйозною загрозою. Залишки медикаментів вистачить максимум до кінця літа-початку осені. Ситуація в областях ще гірша. Наприклад, лише по напрямку ВІЛ медикаменти приходять максимум на місяць. Це у нашій області. У той же час, є області де залишки медикаментів не дотягують і до половини місяця. Якщо раніше пацієнти мали можливість отримувати від Держави безкоштовні медикаменти на квартал, то сьогодні йде мова про максимум 20 днів.

Це приклад по забезпеченню ВІЛ-інфікованих. Насправді ж йдеться про ряд серйозних заворювань, таких як: рак, вірусні гепатити, захворювання на цукровий діабет, захворювання дихальних шляхів і багато інших.

На травень місяць є лише затверджений перелік медикаментів, які має в цьому році закупити держава. Від моменту проведення самої закупівлі до моменту отримання медикаментів пройде мінімум пів року. Вже сьогодні можна констатувати той факт, що на осінь буде переривання у лікуванні по ВІЛ-інфікованих та хворих на туберкульоз. Що є смертельною загрозою для життя таких пацієнтів. То ж на осінь треба чекати не тільки пандемії COVID-19 (другої хвилі), ми можемо отримати і пандемію туберкульозу та інших смертельно небезпечних захворювань.

Вони кричали, що гірше не буде. Але в погоні за власною наживою можуть призвести до катастрофи країни.

Коментувати
07 грудня 2022
06 грудня 2022