ULEAD Сумський регіональний офіс
47 записи

Земельна децентралізація: що означає новий Закон для громад?

0

27 травня 2021 року набув чинності Закон України №1423 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин». Що він означає для територіальних громад?

Земельна децентралізація: що означає новий Закон для громад?

Коментарі керівниці Сумського регіонального офісу Програми U-LEAD Марини Лобової:

Чим є для суспільства і громад такий закон? 

«На прийняття законопроєкту №2194 багато хто чекав ще з кінця 2019 року, з моменту його внесення до Парламенту. Серед цього кола були і органи місцевого самоврядування, адже передбачалося ряд важливих змін саме для громад. Зараз, як відомо, його вже підписав Президент, незабаром зазначений документ має бути офіційно оприлюднений.

Цей законопроєкт є складовою земельної реформи. Але я б також сказала, що таким чином відбувається і закріплення децентралізаційних процесів, оскільки значна частина повноважень та можливостей віддається саме на місця.

Документ, безумовно потребує глибокого аналізу. Якщо коротко описати його основну мету, то окрім наближення багатьох процесів до рівня громад, мова йде також про дерегуляцію та спрощення процедур. Потенційно це має позитивно вплинути на місцевий економічний розвиток і залучення інвестицій. Звісно ж, при якісно проведеній роботі менеджментом місцевих рад».

Що змінює, які можливості відкриває для територіальних громад?

«Норми законопроєкту зокрема передбачають передачу землі державної власності за межами населених пунктів до власності територіальних громад (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій). Це, мабуть, найголовніша зміна на яку чекали громади.  Нарешті дане питання буде врегульоване не у підзаконних нормативно-правових актах, а у фундаментальному, спеціальному законі.

Також передбачається можливість встановлення меж територій громад саме за домовленістю між ними, тобто за доволі простою процедурою. При цьому, буде встановлено чіткий механізм порядку фіксування таких меж у Державному земельному кадастрі. Наприклад, по Сумській області таке питання тривалий час було актуальне у Роменському районі по Роменській громаді. Отже, тепер аналогічні ситуації будуть можливі до вирішення у більш простіший спосіб.

Є новим також те, що на базовий рівень місцевого самоврядування передаються повноваження щодо зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності.

Крім того, органи місцевого самоврядування, згідно з законопроєктом, матимуть повноваження затверджувати детальне планування території за межами населених пунктів.

Посилять вони свою роль й у здійсненні контролю за станом використання земель. І це насправді теж дуже важливо, адже відомі випадки неналежного використання земель, у тому числі й без необхідних дозвільних документів та, відповідно, без сплати податків»

Які кроки треба зробити громадам для успішної реалізації повноважень, що передає Закон?

«Варто говорити про декілька важливих кроків, які громади вже можуть робити.

По-перше – необхідно завершити процедуру переоформлення земель, які було отримано від органів Держгеокадастру та здійснити реєстрацію на них права комунальної власності. Лише цей факт засвідчує виникнення прав на земельну ділянку у органу місцевого самоврядування. За даними головного управління Держгеокадастру у Сумській області усі громади нашого регіону отримали землі сільськогосподарського призначення з державної власності, але ще не всі завершили процес її реєстрації.

По-друге – важливо провести інвентаризації усього земельного фонду. Дехто просто не володіє повною інформацією та відповідно не має необхідного базису для прийняття рішень.

Не менш вагомим завданням є налаштування ефективного просторового планування. Мова, насамперед, про розробку та затвердження відповідної документації, яка є необхідною для комплексного та логічного розвитку території, у тому числі, в частині  використання земельного фонду. Наша Програма «U-LEAD з Європою» надає підтримку громадам в цьому напрямку. І зараз 8 громад з Сумщини приймають участь у такій ініціативі (Великописарівська, Знобновгородська, Липоводолинська, Недригайлівська, Охтирська, Путивльська, Тростянецька та Ямпільська).

Ну а далі, звісно ж, варто думати про ефективне розпорядження цією землею та можливості для наповнення місцевих бюджетів, зокрема шляхом проведення відкритих, прозорих аукціонів.

У Сумській області, ми також маємо цікавий кейс: – Тростянецька громада нещодавно засіяла перше комунальне поле площею близько 96 га. Громада планує отримувати прибуток не лише від оренди, а й від безпосереднього використання землі громадою. А це, окрім іншого, історія і про робочі місця. Схожа цікава практика також є у Черкаській області у Степанецькій громаді. Отже, вже є гарний досвід, який можна вивчати та переймати. І ми бажаємо громадам – господарям на власній землі – успіху», – підсумувала Марина Лобова.

Коментувати
27 червня 2022
26 червня 2022
22 червня 2022
21 червня 2022
20 червня 2022
18 червня 2022
17 червня 2022
16 червня 2022
15 червня 2022